Istnieje wiele różnych weselnych przesądów, rzeczy, których trzeba się wystrzegać przed ślubem za wszelką cenę. Jedni wierzą, inni nie, ale nie zaszkodzi parę ciekawostek na ten temat poznać, szczególnie, że są one uniwersalne – powtarzają się w wielu kulturach na całym świecie.
Istnieje tyle przesądów ślubnych, że tradycyjny czarny kot idzie w odstawkę (by jurvetson )
Zainteresują Cię również
Litera „R”
Długie i szczęśliwe małżeństwo zapewnia literka r. Jeśli w nazwie miesiąca, w którym para bierze ślub, występuje „R” to przyszłość tej pary będzie usłana różami.
Szczęście i buty panny młodej
Wierzy się, iż dzień przed ślubem panna młoda powinna zostawić swoje buty, w których będzie szła do kościoła, na parapecie, żeby mogło do nich wejść szczęście.
Suknia
Ten przesąd zna każdy. Chodzi mianowicie o popularne przeświadczenie, że pan młody nie może zobaczyć panny młodej w sukni przed ślubem. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek wspólnym poszukiwaniu sukienki lub paradowaniu w niej po domu.
W każdej kulturze istnieją ślubne przesądy (by johnhopephotography )
Kolory i elementy stroju
Podczas komponowania ślubnego stroju panna młoda powinna pamiętać o kilku elementach, których symbolika jest w tym dniu szczególnie ważna.
- coś białego – wiadomo: biała suknia, symbol czystości panny młodej lub po prostu uczuć przyszłych małżonków,
- coś niebieskiego – ponieważ kolor ten zapewnia wierność męża,
- coś pożyczonego – podobno zapewnia przychylność rodziny wybranka,
- coś starego – aby nie zabrakło pomocy ze strony rodziny oraz przyjaciół,
- coś nowego – element ten ma zapewnić dostatek.
Czy znacie symbolikę welonu ślubnego? (by kodomut )
Ptaki
Od tego, jakie ptaki zobaczy po drodze na uroczystość para młoda, również zależy jej szczęście. Według ludowych przesądów zobaczenie gołębia lub sroki to dobry znak, jeżeli jednak na drodze przyszłych małżonków pojawi się wrona lub kruk, to niestety czeka ich niewesoła przyszłość.
Astrologowie oraz pierścionek
Istnieje wiele przesądów astrologicznych oraz założeń związanych ze ślubem i przyszłym życiem młodej pary. Jednym z nich jest sugestia, iż przy wyborze pierścionka zaręczynowego warto kierować się znakiem zodiaku partnerki. Tak więc, odpowiednim pierścionkiem będzie:
- dla Barana – rubin albo magnetyt
- dla Byka – szmaragd, koral, szafir
- dla Bliźniąt – topaz, agat, kamienie półszlachetne
- dla Raka – szmaragd, opal, kamień księżycowy
- dla Lwa – diament i topaz
- dla Panny – agat, jaspis, topaz
- dla Wagi – szafir, turkus, koral czerwony
- dla Skorpiona – rubin, granat, jaspis
- dla Strzelca – turkus, szafir
- dla Koziorożca – onyks, czarny diament
- dla Wodnika – akwamaryn, szafir
- dla Ryb – ametyst, chryzolit
Najczęściej wybierane są niebieskie podwiązki, ale nie jest to regułą (by diy-gifts-studio )
Irlandzkie przesądy
W XVIII i XIX wieku Irlandczycy wierzyli, że jeżeli w dzień ślubu na pannę młodą padnie promień słońca, zapewni jej to szczęście w małżeństwie. Szczęście przynosiło również pianie koguta o poranku w dzień ślubu oraz zobaczenie trzech srok.
Z innych przesądów, bądź w niektórych przypadkach zwyczajów można wymienić:
- Tzw. birthstone, czyli kamień, który odpowiada jednemu z miesięcy i przynosi nieszczęście, jednak wbudowany w pierścionek zapewnia szczęście.
- Kolczyki, które nosiła w dniu ślubu panna młoda będą zawsze przynosić jej szczęście.Dobrze na przyszłość wróży nałożenie welonu pannie młodej przez zamężną już przyjaciółkę.
- Najszczęśliwszym dniem do zawarcia małżeństwa jest ostatni dzień roku, pechowym dniem z kolei jest Dzień Wszystkich Świętych.
- Wielką popularnością w Irlandii cieszy się rzucanie bukietu przez pannę młodą, tradycja ta sięga XIV wieku.
Również z pierwszym tańcem wiążą się przesądy (by mikequozl )
Welon
Z pochodzeniem welonu związanych jest parę legend. Mówi się, iż początkowo welon był chustą, którą pan młody zarzucał na głowę panny młodej. Inna tradycja wiąże się jeszcze z czasami aranżowanych małżeństw, kiedy to twarz panny młodej była zakrywana chustą do momentu powiedzenia „tak”, aby przyszły mąż przypadkiem się nie rozmyślił, jeżeli nie spodoba mu się wybranka. Welon, w jeszcze innej koncepcji, miał chronić dziewczynę przed złymi duchami.
Zainteresują Cię również
Opuszczanie kościoła i nowa droga
Często po wyjściu z kościoła para młoda wracała do domu inną drogą, niż poprzednio. Mogło się to wiązać z dawnymi wierzeniami i próbą zmylenia drogi złym dychom lub po prostu chęcią uniknięcia kawałów i pułapek zastawionych przez rodzinę lub symbolizować nową drogę życia.
Pan młody nie może zobaczyć panny młodej w sukni przed ślubem (by briannalehman )
Parkiet i pierwsza piosenka
Tradycyjnie na początku uroczystości weselnej młoda para tańczy pierwszy taniec. Piosenka wtedy grana jest zwykle ich symboliczną piosenką. Według ankiet przeprowadzonych w Anglii wśród najpopularniejszych utworów na pierwszy taniec na liście znajdują się m.in.: Thank you for loving me Bon Jovi, I don’t want to miss a thing Aerosmith, czy When I fall in love Nat King Cole’a.
Droga do kościoła
Według jednego z przesądów nie można pod żadnym pozorem zawracać pary młodej z drogi do kościoła. Jeżeli przyszli małżonkowie czegoś zapomnieli, to powinien po to pojechać (bądź pójść) ktoś z rodziny. Zawrócenie z drogi oraz częste postoje podobno źle wróżą małżeństwu.
Cukier i okruszek chleba
Dostatek rodzinie zapewnić może również przestrzeganie poniższych zwyczajów:
- Po pierwsze, podczas ślubu w kieszeni pana młodego powinny znajdować się drobne pieniądze,
- Po drugie: w szwie sukni musi znaleźć się kawałek cukru oraz okruszek chleba,
- Po trzecie: w bucie panny młodej powinna znajdować się jedna moneta.
Obrączki, niezależnie od ich urody, lubią upadać, wzbudzając tym samym niepokój młodej pary i gości (by tangwhisky )
Obrączki
Z obrączkami sprawa ma się podobnie jak z suknią. Tyle, że zmienia się podział ról. Przed ślubem, aby nie zapeszyć, pan młody nie może widzieć sukni swojej wybranki, z kolei tutaj panna młoda nie powinna oglądać obrączki dopóki ta nie znajdzie się na jej palcu.
Innym przesądem związanym z tymi dwoma złotymi kółeczkami jest zwyczaj, że jeżeli obrączki upadną na podłogę, nikt z narzeczonych nie może ich podnieść. Schylić się po nie może tylko urzędnik, świadek lub ksiądz.
Istnieje wiele przesądów astrologicznych oraz założeń związanych ze ślubem i przyszłym życiem młodej pary (by mediatejack )
I znowu te kolory...
Miłość ma swoje fazy rozwojowe. Zmienia się, przechodzi różne etapy. Opisać je wszystkie byłoby niezmiernie trudno, dlatego więc można ograniczyć się do trzech charakterystycznych:
Miłość pierwsza jest koloru zielonego. Jest najbardziej intensywna, emocjonalna, gwałtowna i niedojrzała. Charakterystyczne uczucia dla miłości od pierwszego wejrzenia, która choć burzliwa i wspaniała, wcale nie musi być podstawą stałego, przyszłego związku.
Czerwony, drugi etap to zjednoczenie się, czyli czas dogadywania się, wzajemnego zrozumienia i wzajemnego poznania. Według tej teorii jest to również czas paru niebezpieczeństw, mianowicie: pojawienia się zazdrości, chęci posiadania ukochanej osoby tylko i wyłącznie dla siebie, co w rezultacie może doprowadzić do zdominowania drugiej osoby.
Trzeci okres, to okres żółty, czyli czas tworzenia. Jest to proces budowania domu, wzajemnego zaufania, poczucia bezpieczeństwa oraz oparcia. Na tym etapie słabości oraz wady odkrywane u partnera nie przeszkadzają, raczej stanowią powód do wzajemnej troski i pomocy w walce z przeciwnościami.
Perły symbolizują łzy, ale także bogactwo, czystość i zdrowie – czyli dla każdego coś miłego (by 53807034@N05 )
Nowe zwyczaje
Z biegiem czasu niektóre elementy ceremonii ślubnej zasadniczo się zmieniły. Zamiast prezentu-niespodzianki państwo młodzi szykują listę z prezentami (zwykle są to dość praktyczne rzeczy), które chcieliby otrzymać; na środku sali weselnej stawiają śmieszną skarbonkę do której goście mogą wrzucać drobne na określony cel (np. podróż poślubną). Z ciekawszych nowych zwyczajów można jeszcze wymienić:
Zainteresują Cię również
- Pluszaki – często państwo młodzi proszą, żeby nie obdarowywać ich kwiatami. Zamiast tego wolą, aby goście przynieśli ze sobą maskotki, książki lub np. słodycze. Wszystkie zebrane rzeczy odwożone są potem do domów dziecka. O wiele lepszy pomysł niż kupowanie kolejnego kwiatka, który po jakimś czasie uschnie.
- Czasami uroczystość dzielona jest na dwie części ze względu na podział wiekowy gości. I tak, na obiad do restauracji zaprasza się trochę starszych członków rodziny oraz krewnych. Następnie, ze swoimi rówieśnikami (przyjaciółmi, rodziną) państwo młodzi idą się wyszaleć do wynajętego wcześniej klubu. Istnieje jeszcze opcja, iż wesele organizuje się tylko dla rodziny, natomiast przyjaciół i krewnych zaprasza się później do restauracji/klubu/na ognisko. Zdarza się, że taka forma wesel organizowana jest ze względów oszczędnościowych.
Według jednego z przesądów nie można pod żadnym pozorem zawracać pary młodej z drogi do kościoła (by 109249103@N05 )