Miesiąc miodowy za granicą. Gdzie jechać i jak zaplanować zagraniczną podróż poślubną?

podroz poslubna w azji

Miesiąc miodowy – ten pierwszy miesiąc po ślubie, który świeżo upieczeni małżonkowie powinni przeznaczyć tylko dla siebie, najlepiej podczas wymarzonej podróży… Rzadko kiedy trwa on w dzisiejszych czasach pełny miesiąc. Koszty wyjazdu czy niemożność wzięcia tak długiego urlopu sprawiają, że nowożeńcy decydują się raczej na miodowe dwa tygodnie, tydzień lub kilka dni.

Podróż poślubna – wybieracie wspólną aktywność czy słodkie leniuchowanie na plaży?Podróż poślubna – wybieracie wspólną aktywność czy słodkie leniuchowanie na plaży? (by jarkko )

Tym bardziej trzeba więc zadbać o to, żeby podróż poślubna była wyjątkowym przeżyciem. Może warto z tej okazji odwiedzić kraj, o którym zawsze marzyliśmy?

Zainteresują Cię również

Podróż poślubna do Wietnamu Podróż poślubna do Wietnamu
Któż z nas nie marzył o egzotycznym wyjeździe do tropików wraz z ukochaną osobą. Podróż tylko we dwoje, egzotyczne miejsca, piękne...
Podróż poślubna do Kenii Podróż poślubna do Kenii
Kenia – marzenie wielu osób. Kojarzy nam się z palącym słońcem, biegającymi po safari dzikimi zwierzętami, wioskami pełnymi...

Organizujemy podróż poślubną

Pierwszym krokiem w planowaniu podróży poślubnej jest wybór miejsca, do którego chcemy pojechać. Pomyślmy o naszych wspólnych pasjach. Może mamy takie wymarzone miejsce na ziemi, które zawsze chcieliśmy odwiedzić?

Czy mają to być leniwe wakacje na plaży, wśród palm, czy aktywny wypoczynek (zwiedzanie, wspinaczka, sport)? Czy powinno być to miejsce ciche, spokojne, pozwalające Młodym skupić się tylko na sobie, czy też pełne życia miasto z mnóstwem klubów i dyskotek, gdzie para będzie mogła wyszaleć się za wszystkie czasy?

I wreszcie, jakie mamy ograniczenia finansowe? To w końcu jeden z istotnych czynników, często narzucający trasę wycieczki i zmieniający plany na te mniej kosztowne (dlatego niektóre pary rezygnują z hucznego wesela, aby mieć więcej funduszy na podróż poślubną).

Kuszący hamak na dominikańskiej plaży – nie sposób odmówić chwili relaksuKuszący hamak na dominikańskiej plaży – nie sposób odmówić chwili relaksu (by Torrey Wiley )

Indywidualnie czy z biurem podróży?

Załatwianie transportu, noclegu i tras wycieczkowych samodzielnie daje nam o wiele więcej swobody i pozwala zaplanować wyjazd dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Nie mamy narzuconego z góry planu, a co więcej  możemy trochę zaoszczędzić (np. wybierając tańszy nocleg czy środek transportu). Wyjeżdżamy i wracamy w dowolnie wybranym terminie. Samodzielnie poznajemy wybrany przez nas zakątek świata.

Wolicie organizować podróż samodzielnie czy powierzyć cały ten trud agencji turystycznej?Wolicie organizować podróż samodzielnie czy powierzyć cały ten trud agencji turystycznej? (by portobaytrade )

Skorzystanie z usług biura podróży jest z pewnością wygodniejsze. Biuro zajmuje się rezerwacją miejsc w hotelu i biletów lotniczych. Organizuje też wycieczki fakultatywne, zapewnia opiekę rezydenta i polskich przewodników.

Niektóre biura podróży mają w swojej ofercie specjalne pakiety i programy, przygotowane dla nowożeńców. Może to być np. romantyczny rejs statkiem czy ślubna sesja zdjęciowa. Biura często przewidują rabaty dla nowożeńców. Pamiętajmy jednak, że wówczas nie należy czekać z podróżą poślubną zbyt długo (oferta może obejmować okres do pół roku od zawarcia związku małżeńskiego).

Apartament dla świeżo upieczonych małżonków (Excellence Punta Cana Resort, Dominikana)Apartament dla świeżo upieczonych małżonków (Excellence Punta Cana Resort, Dominikana) (by pocketwiley )

Dokumenty

Wiele Pań Młodych ma wątpliwości, czy po ślubie ich stare dokumenty tożsamości są wciąż ważne i czy mogą posługiwać się nimi w trakcie zagranicznej wycieczki. Jeśli chodzi o dowód osobisty, wniosek o jego wymianę należy złożyć w ciągu dwóch tygodni od zawarcia związku małżeńskiego. W czasie oczekiwania na wymianę stary dowód nie ulega jednak unieważnieniu i można się nim posługiwać, jeśli planujemy podróż do jednego z państw Unii Europejskiej i/lub strefy Schengen.

Inaczej przedstawia się kwestia wymiany paszportu. Paszport z nazwiskiem panieńskim młodej małżonki ważny jest jeszcze przez 2 miesiące po ślubie. W tym czasie możemy wyruszyć w zagraniczną podróż poślubną bez obaw. Jednak jeśli nie wymienimy paszportu w przeciągu dwóch miesięcy od daty ślubu, utracimy możliwość wymiany dokumentu na nowy ze znaczną zniżką (symboliczne 14 zł). Nie warto jednak dla tej zniżki ryzykować zbyt późnego wyrobienia dokumentu i odwołania wyjazdu (w momencie złożenia wniosku stary paszport traci ważność).

Podwójne orzeźwienie (Hotel Porto Bay Búzios, Brazylia)Podwójne orzeźwienie (Hotel Porto Bay Búzios, Brazylia) (by portobaytrade )

Szczepienia

Planując podróż – zwłaszcza do krajów egzotycznych – zwróćmy uwagę na listę obowiązkowych lub zalecanych szczepień.

Niektóre szczepionki i inne środki zapobiegające chorobom (np. tabletki antymalaryczne) są dość kosztowne, a ich przyjmowanie należy rozpocząć dość wcześnie. Szczegółowe informacje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdem do poszczególnych krajów uzyskać możemy w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Wiele leków może mieć poważne skutki uboczne, więc w żadnym wypadku nie można ich stosować na własną rękę.

Sprawdź warunki klimatyczne

Zanim zaplanujemy podróż do wymarzonego kraju, sprawdźmy, czy aura w czasie naszego pobytu sprzyjać będzie przyjemnemu spędzeniu czasu. Nawet tropikalne wyspy nie zawsze są rajem na ziemi ze słoneczną pogodą trwającą cały rok!

Jeśli celem naszej podróży jest jeden z krajów Bliskiego Wschodu lub Afryki Północnej i nie należymy do osób dobrze znoszących bardzo wysokie temperatury, stanowczo nie powinniśmy udawać się tam latem.

Zainteresują Cię również

Prezent ślubny – wycieczka Prezent ślubny – wycieczka
Któż z nas nie chciałby zaraz po ślubie pojechać na wycieczkę? I gdyby ta wycieczka była jeszcze prezentem? Pytanie! Choć...
Podróż poślubna na Zakynthos Podróż poślubna na Zakynthos
Wybierając miejsce na miesiąc miodowy zazwyczaj kierujemy się pogodą, bezpieczeństwem i ceną. Jedną z propozycji, która spełnia...

Algarve czy Madera?Algarve czy Madera? (by portobaytrade )

Turcja z kolei wielu osobom kojarzy się z miejscem, w którym jest zawsze ciepło. Latem faktycznie tak jest, ale zimą na wschodzie kraju mróz może być większy niż w Polsce, natomiast w Stambule jest nieprzyjemnie – deszczowo i wilgotno.

Udając się na jedną z wysp tropikalnych, koniecznie sprawdźmy, w jakich miesiącach występuje pora deszczowa oraz ewentualny okres zagrożenia huraganami.

Do Indii nie jedźmy w porze monsunu letniego. Sprawdźmy także, kiedy zaczyna się i kończy pora deszczowa w innych krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

W tropikach nie grozi nam mróz, ale intensywne opady deszczu – jak najbardziej (Excellence Punta Cana Resort, Dominikana)W tropikach nie grozi nam mróz, ale intensywne opady deszczu – jak najbardziej (Excellence Punta Cana Resort, Dominikana) (by pocketwiley )

Propozycje:

Europa

Aby spędzić niezapomnianą podróż poślubną, nie musimy jechać na drugi koniec świata. Europa pełna jest interesujących miejsc, zarówno dla miłośników słońca i wypoczynku w nieśpiesznym, leniwym stylu, jak i wielbicieli aktywnego spędzania czasu.

Zawsze warto rozważyć podróż do Włoch (piękny Rzym czy przeurocza Toskania) lub Hiszpanii (Andaluzja, Barcelona). Ciepło i pięknie będzie również w Chorwacji lub na jednej z wysp greckich (Kos, Rodos, Kreta). Miłośnicy natury i krajobrazów górskich mogą wybrać się do Szwajcarii czy Norwegii. Stolice europejskie (Praga, Wiedeń, Budapeszt, Paryż) także oferują parom wiele atrakcji.

Barcelona przywita nas upalnie nawet jeszcze w październikuBarcelona przywita nas upalnie nawet jeszcze w październiku (by A.Koniecko )

Bliskie „ciepłe kraje”

Osoby chcące posmakować nieco egzotyki, nie oddalając się jednocześnie zbytnio od Europy, bardzo często wybierają jako cel swojej wyprawy Turcję. Kraj ten oferuje ciepłe morze i piękne plaże, cudowne krajobrazy, mnóstwo zabytków, wspaniałą kuchnię, tętniące życiem miasta i wiele innych atrakcji. Spośród niezbyt odległych państw warto rozważyć też m.in. Maroko, Tunezję, a z mniej popularnych, a nie mniej atrakcyjnych kierunków – na przykład piękną i gościnną Gruzję czy Jordanię.

Podróż egzotyczna

Jak szaleć to szaleć – podróż poślubna to być może jedyna taka wyprawa w życiu. Może warto pomyśleć o niezwykłym, egzotycznym i dalekim kraju? Wiele par chwali sobie pobyt na Dominikanie, Mauritiusie, Seszelach, Bali czy nawet jednej z dalekich wysp Pacyfiku. A może podróż poślubna to świetna okazja do odwiedzenia wielokulturowych Indii, orientalnych miast uzbeckich Buchary i Samarkandy, egzotycznej Tajlandii czy też do fotograficznego safari w Kenii?

Zainteresują Cię również

Podróż do Istrii, czyli miesiąc miodowy w Chorwacji Podróż do Istrii, czyli miesiąc miodowy w Chorwacji
Jeśli marzy wam się podróż poślubna do ciepłego, słonecznego i śródziemnomorskiego kraju, a przy tym nie chcecie wydać fortuny,...
Tania podróż poślubna Tania podróż poślubna
Przygotowania do ślubu i wesela to często ciężki i wyczerpujący okres. Wynagrodzić nam to może… podróż poślubna. Z uwagi na...

Chyba już nie masz wątpliwości czy dobrze trafiłeś?Chyba już nie masz wątpliwości czy dobrze trafiłeś? (by ellenmunro )