Walc to jeden z najpiękniejszych, najbardziej eleganckich i romantycznych tańców towarzyskich jakie kiedykolwiek powstały. Elegancja i subtelność kroków, wirowy ruch…
To wszystko sprawia, że walc już od ponad 200 lat jest nieodzownym elementem uroczystych balów, a także chętnie wybieranym przez Młode Pary pierwszym tańcem weselnym.
Romantyczny walc świetnie wpisuje się w klimat pierwszego tańca! (by charliedave )
Zainteresują Cię również
Wirujące salony
Walc powstał już w latach 80 XVIII wieku, a jego korzeni należy szukać w tańcu zwanym ländlerem.
Jego cechą charakterystyczną jest ruch wirowy w szybkim tempie. Sama nazwa tańca wywodzi się od niemieckiego czasownika „walzen”, co oznacza „obracać się”. Taniec ten wzbudził ogromne emocje wśród ówczesnego społeczeństwa. Niektórzy uznali walc za gorszący, ze względu na publiczne obejmowanie się partnerów, a nawet za szkodzący zdrowiu, do czego miało przyczyniać się długie wirowanie. Popularność taniec ten zaczął zyskiwać dopiero po 1815 roku, w którym to został zaprezentowany na jednym z balów w czasie trwania kongresu wiedeńskiego. Mimo obiekcji i głosów oburzenia, walc podbił europejskie dwory stając się jednym z najpiękniejszych tańców balowych. Prócz walca wiedeńskiego istnieje również wiele innych odmian, np. walc angielski czy rosyjski.
1,2,3…1,2,3…
Aby nauczyć się dobrze tańczyć walca konieczna będzie wizyta w szkole tańca. Tam nauczyciel pomoże nam wybrać rodzaj walca, nauczy podstawowych kroków i ułoży choreografię do wybranego utworu. Kroki w walcu nie są trudne czy skomplikowane, dlatego praktycznie każdy jest w stanie nauczyć się go tańczyć. To co może jednak sprawiać trudność to dość szybkie tempo, za którym nie każdy będzie umiał nadążyć oraz tzw. rama i odpowiednie zgranie się partnera i partnerki. Sylwetka w walcu musi być nienaganna – kolana pozostają lekko ugięte, plecy są proste (partnerka od wysokości biustu lekko odchyla się do tyłu), a łokcie uniesione na wysokość barków. W walcu partnerzy starają się być jak najbliżej siebie i powinni stykać się od kolan, przez biodra aż po klatkę piersiową.
Zainteresują Cię również
Historia walca rozpoczęła się ponad 200 lat temu (by repolco )
Najpopularniejsze odmiany walca to oczywiście walc wiedeński i walc angielski, które choć podobne nieco się od siebie różnią:
Walc wiedeński
• Metrum 3/4, tempo 56 - 60 taktów/min
• Proste kroki
• Obroty
• Brak uniesień
Walc angielski
• Metrum 3/4, tempo 29-30 taktów/min
• Kroki zmienne
• Obroty
• Uniesienia i opadania
Lista utworów do pierwszego tańca:
- Waldemar Kazanecki – Walc Nenufary z filmu „Noce i Dnie”
- Wojciech Kilar – Walc z filmu „Ziemia obiecana”
- Wojciech Kilar - Walc z filmu "Trędowata"
- Piotr Iljicz Czajkowski – Walc z baletu „Śpiąca królewna”
- Piotr Iljicz Czajkowski – Walc Kwiatów z baletu „Dziadek do orzechów”
- Dmitrij Dmitrijewicz Szostakowicz – Walc nr 2
- Johann Strauss (syn) – Walc Nad pięknym modrym Dunajem
=Aby dobrze zatańczyć walca, przyda się kilka lekcji w szkole tańca (by prayitnophotography )
Zainteresują Cię również