Pierścienie od dawna były znane jako symbol miłości dwojga ludzi. W starożytności zakładano je jako przypieczętowanie małżeństwa, natomiast w XII-XIII w. te okrągłe błyskotki zaczęły symbolizować zaręczyny.
Zgodnie ze zwyczajem pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym, który od wieków uznawano za ten, którego nerw biegnie aż do serca.
Najczęściej wybierane, klasyczne modele to pierścionki z jednym kamieniem w łapkach lub z rzędem kilku maleńkich kamieni (by slemmon )
Zainteresują Cię również
Wybór pierścionka zaręczynowego
Pierścionek, który mężczyzna podaruje swojej przyszłej żonie powinien być wyjątkowy – dlatego przed dokonaniem wyboru trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki pierścionek będzie najlepszy dla ukochanej.
Przed udaniem się do jubilera mężczyzna powinien podpatrzeć, jakie ozdoby nosi jego wybranka. Czy preferuje złoto żółte czy białe, czy też może nosi srebro? Dla pań noszących żółte złoto najlepszy będzie pierścionek wykonany z tego samego metalu. Natomiast białe złoto, platyna i srebro pasują do siebie nawzajem i wybór jednego z tych trzech metali podyktowany jest zwykle zasobnością portfela mężczyzny.
Dobrym pomysłem może być połączenie dwóch kolorów złota (np. pierścionek z obrączką z białego złota i łapkami z żółtego). Pierścionki srebrne są wybierane rzadziej, m.in. dlatego, że srebro jest metalem miękkim i łatwiej ulega zniekształceniom.
Kolejną ważną kwestią jest wybór kamienia znajdującego się w oczku pierścionka. Najbezpieczniejszym wyborem jest często klasyka. Możemy też wybadać, jakie kamienie lubi wybranka i zakupić oryginalny pierścionek z minerałem w jej ulubionym kolorze czy z jej szczęśliwym kamieniem.
Najczęściej wybierane, klasyczne modele to pierścionki z jednym kamieniem w łapkach, koszyczku lub z rzędem kilku maleńkich kamieni.
Niemałe znaczenie ma wielkość pierścionka. Do delikatnej kobiety o wąskich dłoniach i palcach pasują nieduże, delikatne pierścionki z małym lub średnim kamieniem.
Często lepszym wyborem jest pierścionek niezbyt szeroki, ponieważ wiele pań po ślubie nosi pierścionek zaręczynowy wraz z obrączką, na tym samym palcu.
Delikatny pierścionek na delikatnej kobiecej dłoni – zestaw idealny (by coreyann )
Pierścionek zaręczynowy ukryty w bukiecie kwiatów (by coreyann )
Pierścienie znane są jako symbol miłości dwojga ludzi (by jdickert )
Zainteresują Cię również
Rozmiar pierścionka zaręczynowego
Dobranie właściwego rozmiaru pierścionka bywa dużym wyzwaniem – trudniejszym niż podejrzenie rozmiaru bluzki lub buta. Istnieją różne sposoby na zdobycie tej cennej informacji tak, aby nie zepsuć niespodzianki.
Można poprosić o pomoc matkę lub przyjaciółkę dziewczyny, która zmierzy średnicę jednego z jej pierścionków (koniecznie noszonego na palcu serdecznym) lub zabierze ją na zakupy i w sklepie jubilerskim dyskretnie sprawdzi rozmiar pierścionka, który pasował na jej palec.
Mężczyzna może też sam spróbować ustalić rozmiar palca swojej wybranki. Metoda mierzenia obwodu palca za pomocą zawiązanej na nim nitki może nie być dokładna. Lepiej zmierzyć średnicę pierścionka, który ukochana nosi na palcu serdecznym lub wykraść na krótki czas jeden z jej pierścionków i zanieść do jubilera na wzór.
Pierścionek nie może spadać z palca ani go uciskać. Powinien przechodzić przez staw z niewielkim oporem i nie ściskać podstawy palca. Pamiętajmy, że latem palce są nieco szersze – pierścionek gładko wchodzący na palec podczas upału może się z niego zsuwać zimą.
Na wszelki wypadek zagwarantujmy sobie u jubilera możliwość zmiany rozmiaru pierścionka. Im prostszy model, tym łatwiej powiększyć lub pomniejszyć obrączkę. Większość pierścionków można poszerzyć lub zwęzić o jeden rozmiar.
Pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy obrączka posiada znak próby. Pierścionek z brylantem powinien też posiadać certyfikat.
Pierścionek zaręczynowy z klasycznym oczkiem (by coreyann )
Wybór kamienia do pierścionka zaręczynowego może mieć znaczenie symboliczne (by pumpkinjuice )
Symbolika kamieni
Wybór kamienia do pierścionka zaręczynowego może mieć znaczenie symboliczne. Najpopularniejsze kamienie – brylanty i cyrkonie – symbolizują czystość i wierność. Szafir ma umacniać związek, a rubin uczynić go namiętnym (choć niektórzy kojarzą rubiny z krwią i nie wybierają tych kamieni na zaręczyny). Szmaragd działa kojąco; symbolizuje też powodzenie. Granat ma oznaczać stałość i harmonię, ametyst – szczerość, turkus – harmonię i ochronę, bursztyn – dobrobyt, opal – nadzieję.
Wiele kobiet nosi pierścionek zaręczynowy na łańcuszku (by lucianvenutian )
Zainteresują Cię również