Wady i zalety ślubu zimą | Czy warto wziąć ślub zimą?

podroz poslubna w azji

Jedni kochają zimę, inni jej nie znoszą. Trzeba jednak przyznać, że jest to piękna pora roku, zwłaszcza, kiedy drzewa, domy i ulice pokryte są puszystym śniegiem.

Może warto zastanowić się nad  ślubem właśnie zimą?

Zimowa Panna MłodaZimowa Panna Młoda (by jill111 )

Ślub latem czy zimą?

Śluby zimą należą raczej do rzadkości. Narzeczeni wolą powiedzieć sakramentalne „tak” w otoczeniu zielonych drzew i pachnących kwiatów.

Są jednak i tacy, którzy rozważają pobranie się w miesiącach zimowych. Postaramy się wam przedstawić wszystkie wady i zalety ślubów zimą, może rozwieją wasze wątpliwości i zamiast w sierpniu, zdecydujecie się pobrać np. w styczniu albo w lutym.

Zalety ślubu zimą

 • W sezonie zimowym jest mniej ślubów i wesel, a co za tym idzie – sale weselne, restauracje czy fotografowie mają wolne terminy. Dotyczy to też samej ceremonii ślubnej w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Wyjątkiem są dni świąteczne oraz Sylwester – w tym czasie jest najdrożej.
 • Sale weselne oraz usługodawcy (fotografowie, kamerzyści, zespoły muzyczne) oferują atrakcyjne rabaty dla par korzystających z usług właśnie zimą. Ceny mogą być niższe nawet o 25 procent, czy nie jest to kuszące?
 • Zimą niewiele osób robi sobie wakacje, by wyjechać za granicę. To dodatkowy plus. Goście weselni nie staną przed dylematem: wyjazd na urlop czy wesele?
 • Niskie temperatury są zbawienne dla tortów i wszelkich słodkości. O ile latem trzeba wystrzegać się ciast z kremem, tak zimą śmiało można zamówić np. karpatkę.
 • Zamiast konfetti, na Młodą Parę pod kościołem mogą czekać zimne ognie. Jest to  nieduży koszt, ale jaki efekt!

Zimowe akcenty w dekoracjach weselnychZimowe akcenty w dekoracjach weselnych (by pattyann )

Zimowa wiązanka ślubnaZimowa wiązanka ślubna (by RondellMelling )

Gdy zamiast śniegu pojawi się deszcz…Gdy zamiast śniegu pojawi się deszcz… (by cassiazuquetto )

 • Zimowy ślub zorganizowany w okresie okołobożenarodzeniowym może nawiązywać do święta. W dekoracjach pojawią się wówczas choinki czy poinsecje, dobrze nam podczas karnawału można przygotować dodatki typu: peruki, przyklejane wąsy albo okulary.
  W walentynki natomiast mogą pojawić się miłosne dekoracje.nane jako gwiazdy betlejemskie.
 • Para Młoda do ślubu może pojechać... saniami!

Wady ślubu zimą

 • Pogoda w Polsce jest zmienna. Śnieg w święta Bożego Narodzenia jest oczekiwany chyba przez wszystkich, ale niestety, świat nie pokrywa się białym puchem na nasze zawołanie. Bywają zimy ciepłe i deszczowe. Wymarzona sesja zdjęciowa w mroźnym klimacie może się nie udać.
 • Oprócz zakupu sukni ślubnej i garnituru dochodzi jeszcze konieczność nabycia ciepłego okrycia wierzchniego. Nie każda kobieta ma w szafie elegancki płaszcz, pasujący do tak ważnej uroczystości.
 • Zima to sezon chorób! Trzeba się liczyć z tym, że któryś z gości może się rozchorować.
 • Rzucanie grosikami w Młodą Parę pod kościołem w śnieżny dzień odpada całkowicie.
 • Atrakcje typu puszczanie lampionów do nieba albo fajerwerki mogą się nie sprawdzić podczas wesela zimą. Goście mogą nie przejawiać entuzjazmu wobec wyjścia na zewnątrz, poza tym przebieranie się może zająć sporo cennego, weselnego czasu.

Zima też może być kolorowa!Zima też może być kolorowa! (by jill111 )

Młoda Para w świątecznym wydaniuMłoda Para w świątecznym wydaniu (by sfetfedyhghj )