Co to jest teledysk ślubny? Cena teledysku ślubnego. Co lepsze: film czy teledysk ślubny?

podroz poslubna w azji

„Tradycyjne” filmy weselne, czyli wielogodzinne dzieła dokumentujące wszystkie niemalże momenty uroczystości (łącznie z chwilami niezbyt „artystycznymi”, np. podchmielonym wujkiem) stają się powoli przeszłością.

Są co prawda najtańszą formą wideofilmowania, lecz po jednym zaledwie obejrzeniu zwykle kurzą się na półce. Są bowiem… zwyczajnie nudne. Jeśli chcemy mieć dobrze zrobiony film z wesela, lepiej zainwestować w droższą i krótszą, ale profesjonalnie wykonaną i zmontowaną formę. Jedną z nich jest teledysk ślubny.

Podstawą dobrego, dynamicznego teledysku jest profesjonalny montażPodstawą dobrego, dynamicznego teledysku jest profesjonalny montaż (by angeloangelo )

Teledysk – nowy trend w ślubnym wideofilmowaniu

Teledysk ślubny jest nowoczesną formą w gronie weselnych filmów wideo. Trwa on tylko kilka minut (jak standardowy wideoklip) i zawiera wybór najważniejszych momentów dnia, dla których tłem jest utwór muzyczny. Jest to więc bardzo krótka, dynamiczna forma, ale te kilka minut może kosztować mniej więcej tyle, co film godzinny. Krótkie wideo wymaga bowiem o wiele więcej pracy przy wyborze scen, wycinaniu, montażu, podkładaniu muzyki itp. Efekt jednak jest wart swojej ceny.

Poza fragmentami nagrań z przygotowań, ślubu oraz wesela warto wpleść do teledysku również inne elementyPoza fragmentami nagrań z przygotowań, ślubu oraz wesela warto wpleść do teledysku również inne elementy
(by Turcan Andrei )

Dobry teledysk ślubny

Dobry teledysk ślubny to przede wszystkim dobra ekipa i dopracowany scenariusz.

Para Młoda powinna odpowiednio wcześnie omówić swoje pomysły z kamerzystami, a także poinformować gości o wybranej przez nas formie filmu ślubnego (być może będą musieli wystąpić jako „aktorzy drugoplanowi”, a przynajmniej „statyści”, a także udzielić króciutkiego wywiadu? – muszą być na to przygotowani!).

Przed wyborem firmy, która zrealizuje nasz teledysk, warto zapoznać się z prezentacjami wcześniej zrealizowanych filmów. Nie zaszkodzi również wstępna rozmowa z kamerzystami, jak widzą realizację teledysku, a także jaki oszacują kosztorys. Wiele firm traktuje dziś Parę Młodą jako równorzędnych partnerów, współuczestniczących w tworzeniu scenariusza. Kamerzysta powinien wysłuchać wszelkich uwag i pomysłów Młodych, ale również podpowiedzieć własne rozwiązania i doprowadzić do powstania efektownego filmu.

Dobry teledysk ślubny to przede wszystkim dobra ekipa i dopracowany scenariuszDobry teledysk ślubny to przede wszystkim dobra ekipa i dopracowany scenariusz (by johnhopephotography )

Wybór piosenki przewodniej należy oczywiście do Pary Młodej. Rolą zatrudnionych przez nas specjalistów jest natomiast odpowiednie podłożenie jej pod przygotowany film. W niektórych momentach należy melodię wyciszyć – zwłaszcza, jeśli w naszym wideo pojawią się mini-wywiady z niektórymi gośćmi. Ich wypowiedzi muszą być dobrze słyszalne. A może goście zaśpiewają nawet fragment piosenki?

Poza fragmentami nagrań z przygotowań, ślubu oraz wesela warto wpleść do teledysku również inne elementy. Mogą być to chociażby ujęcia plenerowe czy kilka zdjęć pasujących do całości.

Podstawą dobrego, dynamicznego teledysku jest profesjonalny montaż. Nie decydujmy się na firmę, która zrobi to podejrzanie szybko czy podejrzanie tanio. Montaż to długa, żmudna praca, wymagająca dokładności i doświadczenia. Profesjonalista nie pracuje w tym wypadku błyskawicznie.

Jak w przypadku każdego filmu, warto obejrzeć wcześniej sprzęt, jakim dysponuje usługodawca. Nie musi to być koniecznie niezwykle droga kamera filmowa. Wystarczy profesjonalny aparat fotograficzny, np. lustrzanka cyfrowa dobrej firmy. Takim aparatem można wykonać o wiele lepszy film niż tanią kamerą.

Do realizacji teledysku nie wystarczy jeden kamerzysta. Ekipa, która filmuje ujęcia składa się zwykle z 2-5 osób. Każdy ma własny aparat. Dodatkowo filmowcy będą dysponować innym potrzebnym sprzętem: mikrofonami, dobrymi rejestratorami dźwięku, jazdą kamerową itp.

Kręcenie ślubnego teledysku może okazać się świetną zabawąKręcenie ślubnego teledysku może okazać się świetną zabawą (by Turcan Andrei )

Jeśli chcemy mieć dobrze zrobiony film z wesela, lepiej zainwestować w droższą i krótszą, ale profesjonalną formęJeśli chcemy mieć dobrze zrobiony film z wesela, lepiej zainwestować w droższą i krótszą, ale profesjonalną formę (by johnhopephotography )

Samodzielne dzieło sztuki czy skrót wydarzeń?

Czy aby na pewno kilkuminutowy teledysk ślubny wystarczy nam jako filmowa pamiątka naszej uroczystości? Dla niektórych taka forma jest całkowicie wystarczająca – jest dopełnieniem sesji fotograficznej. Niekiedy powstają w ten sposób małe, autonomiczne dzieła sztuki – wiele zależy od dobrego pomysłu oraz realizacji.

Naprzeciw tym, którym sam teledysk nie wystarcza wychodzą firmy oferujące usługi w pakiecie – najczęściej jest to podstawowe wideo ślubne (w formie reportażu), trwające 30-60 minut oraz dodatkowo teledysk ślubny jako skrót wydarzeń lub czołówka. Standardowa cena takiego pakietu wynosi 2500-3000 zł, ale są to oczywiście koszty orientacyjne, zależne od długości filmu, oczekiwań Młodych co do realizacji, a także cennika samej firmy.

Teledysk ślubny to ciekawa alternatywa długiego filmu weselnegoTeledysk ślubny to ciekawa alternatywa długiego filmu weselnego (by johnhopephotography )

 

Komentarze (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

Jest wiele ciekawych i oryginalnych pomysłów na to jak pokazać ten najwazniejszy dzięń w naszym życiu. Bardzo ciekawe pomysły znalazłam na stronce ekipy filmowej Bycze filmy byczefilmy.pl sama kiedyś chciałbym mieć taki film, nie nudzi się...

Jest wiele ciekawych i oryginalnych pomysłów na to jak pokazać ten najwazniejszy dzięń w naszym życiu. Bardzo ciekawe pomysły znalazłam na stronce ekipy filmowej Bycze filmy byczefilmy.pl sama kiedyś chciałbym mieć taki film, nie nudzi się podczas oglądania.

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location