Podróż poślubna przyszłej mamy. Miesiąc miodowy przy nadziei – jak podróżować bezpiecznie spodziewając się dziecka?

podroz poslubna w azji

Nie ma powodu, aby spodziewająca się dziecka Para Młoda nie mogła wyjechać w podróż poślubną, jeśli tylko ciąża młodej małżonki przebiega bez komplikacji. Przed zarezerwowaniem wyjazdu kobieta powinna jednak koniecznie skonsultować swoją podróż z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie widzi on przeciwwskazań natury medycznej – nie rezygnujmy z podróży poślubnej! Zwłaszcza, że na wyjeździe można lepiej wypocząć niż w domu.

Wakacje w HolandiiWakacje w Holandii (by frankdekleine )

Gdzie jechać?

Wiele kobiet w ciąży decyduje się na podróż poślubną czy wakacje w kraju. Jeśli ma to zapewnić przyszłej mamie poczucie bezpieczeństwa – taka podróż jest dobrym pomysłem (zwłaszcza, że w Polsce nie brakuje ciekawych, atrakcyjnych miejsc). Jednak ciąża bez komplikacji nie jest powodem do rezygnacji z wymarzonego wyjazdu zagranicznego.

Zainteresują Cię również

Podróż poślubna do Wietnamu Podróż poślubna do Wietnamu
Któż z nas nie marzył o egzotycznym wyjeździe do tropików wraz z ukochaną osobą. Podróż tylko we dwoje, egzotyczne miejsca, piękne...
Podróż poślubna do Kenii Podróż poślubna do Kenii
Kenia – marzenie wielu osób. Kojarzy nam się z palącym słońcem, biegającymi po safari dzikimi zwierzętami, wioskami pełnymi...

Odradza się przyszłym mamom podróżowania do wielu krajów tropikalnych, i to nie tylko ze względu na długą podróż. Chodzi głównie o drastyczną zmianę klimatu, warunki sanitarne oraz jakość opieki medycznej w danym państwie. Przed wyjazdem do wielu spośród krajów egzotycznych trzeba przyjąć szczepionki przeciwko lokalnym chorobom, co nie jest wskazane dla kobiet w ciąży. Natomiast niski poziom czystości oraz odmienna flora bakteryjna mogą doprowadzić do biegunek i innych problemów z przewodem pokarmowym, a także do infekcji układu moczowo-płciowego, o którą łatwiej w czasie ciąży.

Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi żadnych przeciwwskazań natury medycznej – nie rezygnujmy z podróży poślubnejJeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi żadnych przeciwwskazań natury medycznej – nie rezygnujmy z podróży poślubnej (by silvana7; aniciabarefoot; notsogoodphotography )

Dlatego zamiast Egiptu czy Indii warto rozważyć wyjazd do jednego z państw europejskich czy na przykład do Turcji, gdzie opieka medyczna stoi na wysokim poziomie, nie grożą nam choroby tropikalne i nie musimy obawiać się zatrucia wodą inną niż mineralna.

Niewskazane jest przebywanie na ostrym słońcu, w upale. Dlatego podróży do krajów południowych lepiej nie planować w pełni lata (wiosna jest zdecydowanie lepszą porą).

Nie ma przeciwwskazań co do wyjazdu zarówno nad polskie morze, jak i z góry czy nad jeziora. Lato nad Bałtykiem jest łagodniejsze niż na południu Europy, więc przyszła mama może z większym spokojem poleżeć na plaży.

Zainteresują Cię również

Podróż poślubna na Zakynthos Podróż poślubna na Zakynthos
Wybierając miejsce na miesiąc miodowy zazwyczaj kierujemy się pogodą, bezpieczeństwem i ceną. Jedną z propozycji, która spełnia...
Podróż do Istrii, czyli miesiąc miodowy w Chorwacji Podróż do Istrii, czyli miesiąc miodowy w Chorwacji
Jeśli marzy wam się podróż poślubna do ciepłego, słonecznego i śródziemnomorskiego kraju, a przy tym nie chcecie wydać fortuny,...

Para spodziewająca się dziecka może spędzić miesiąc miodowy zarówno w Polsce, jak i za granicąPara spodziewająca się dziecka może spędzić miesiąc miodowy zarówno w Polsce, jak i za granicą (by nouv_elle )

Czym jechać?

Przewagą „własnych czterech kółek” jest to, że para sama ustala plan podróży, a kierowca może zatrzymać się niemal w dowolnym momencie, jeśli przyszła mama potrzebuje chwili na rozprostowanie nóg i odetchnięcie świeżym powietrzem. Długie siedzenie nie jest wskazane dla kobiety w ciąży, dlatego najlepiej jest robić częste postoje (np. co 2 godziny).

Kierowca samochodu powinien jechać zgodnie z przepisami drogowymi; niezbyt szybko, aby nie narazić kobiety na niepotrzebny stres. Przyszła mama koniecznie musi zapiąć pasy. Nie jest też wskazane, aby to ona prowadziła pojazd, gdyż w przypadku nawet niewielkiej stłuczki istnieje ryzyko uszkodzenia płodu poprzez uderzenie brzuchem w kierownicę.

Przyszła mama w podróży powinna unikać siedzenia ciągle w tej samej pozycji i zakładania nogi na nogęPrzyszła mama w podróży powinna unikać siedzenia ciągle w tej samej pozycji i zakładania nogi na nogę (by acme )

Ciąża nie musi być też przeciwwskazaniem do lotu samolotem. W niektórych przypadkach lot może być wręcz bardziej korzystny, gdyż dwu- czy trzygodzinny lot będzie mniej męczący niż wielogodzinna podróż samochodem.

Przeciwwskazaniem może być dopiero zaawansowana ciąża (zwłaszcza ostatni trymestr). Wiele linii lotniczych nie zezwala ciężarnym pasażerkom na lot, jeśli nie przedstawią one pisemnej zgody lekarza położnika. Zmiana ciśnień podczas startu i lądowania może bowiem spowodować  zmiany w składzie płynu owodniowego. Latanie odradza się również ciężarnym cierpiącym na schorzenia żylne (żylaki, zapalenie żył) czy podatnym na zakrzepicę. Z razie potrzeby lekarz może przepisać lek rozrzedzający krew.

Wiele kobiet w ciąży decyduje się na podróż poślubną czy wakacje w krajuWiele kobiet w ciąży decyduje się na podróż poślubną czy wakacje w kraju (by fotostalker )

W czasie lotu warto przespacerować się czasem po pokładzie lub wykonywać ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Należy unikać siedzenia ciągle w tej samej pozycji i zakładania nogi na nogę. Najlepiej jest wybrać miejscówkę pośrodku samolotu, gdyż tam najmniej trzęsie.

Chętnie wybieranym środkiem transportu jest pociąg. W pociągu przyszła mama może wstać i przespacerować się w dowolnym momencie. Pamiętajmy, aby nie wybierać połączeń najbardziej zatłoczonych. Lepiej zarezerwować droższe bilety lub – w tańszych pociągach – skorzystać przestronnych przedziałów, przeznaczonych dla kobiet w ciąży i matek z dziećmi.

Wiele przyszłych mam korzysta w pełni z uroków wakacjiWiele przyszłych mam korzysta w pełni z uroków wakacji (by roland )

Zainteresują Cię również

Tania podróż poślubna Tania podróż poślubna
Przygotowania do ślubu i wesela to często ciężki i wyczerpujący okres. Wynagrodzić nam to może… podróż poślubna. Z uwagi na...
Romantyczna Praga - idealna na podróż poślubną o każdej porze roku Romantyczna Praga - idealna na podróż poślubną o każdej porze roku
Wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata, aby spędzić cudowny miesiąc miodowy. Ci, którzy lubią odpoczywać nie na plaży, ale...

O czym pamiętać?

  • Najlepszym okresem do podróżowania jest drugi trymestr ciąży, ale zarówno panie we wcześniejszym stadium, jak i w ciąży bardziej zaawansowanej nie muszą być skazane na siedzenie w domu.
  • Zabierzmy ze sobą kartę ciąży oraz ostatnie wyniki badań, a przed wyjazdem dowiedzmy się, gdzie w miejscu naszego pobytu znajdziemy pomoc lekarską. Zlokalizujmy przede wszystkim najbliższy szpital z oddziałem położniczym.
  • Przyszła mama powinna pić dużo wody i unikać słońca.
  • Lepiej nie jeździć na nartach ani na rowerze. Nie ma natomiast przeciwwskazań co do podróży w góry czy pływania (najlepszym stylem dla ciężarnej jest styl grzbietowy, najmniej korzystnym – żabka).
  • Zabierzmy ze sobą leki rozkurczowe oraz zwalczające stany zapalne układu moczowo-płciowego.

Przyszła mama powinna pić dużo wody i unikać słońcaPrzyszła mama powinna pić dużo wody i unikać słońca (by aniciabarefoot )

Komentarze (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Na pewno nie wybrałabym krajów arabskich. Ostatnio będąc w Turcji miała ogromne problemy żołądkowe mimo b.dużej higieny (nie piłam wody w kranu, nawet myłam zęby wodą z butelki, nie jadłam surowych warzyw i owoców). W Tunezji, Maroko czy Egipcie...

Na pewno nie wybrałabym krajów arabskich. Ostatnio będąc w Turcji miała ogromne problemy żołądkowe mimo b.dużej higieny (nie piłam wody w kranu, nawet myłam zęby wodą z butelki, nie jadłam surowych warzyw i owoców). W Tunezji, Maroko czy Egipcie jest naprawdę dużo gorzej.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Zgadzam się, że nie ma co jechać w ciąży do Egiptu itp., czyli krajów Afryki Północnej... Nie byłam, ale podobno nawet mycie zębów wodą z kranu może tam się skończyć różnie. Ale w Turcji (która nie jest krajem arabskim ) nie ma problemów. Nie...

Zgadzam się, że nie ma co jechać w ciąży do Egiptu itp., czyli krajów Afryki Północnej... Nie byłam, ale podobno nawet mycie zębów wodą z kranu może tam się skończyć różnie. Ale w Turcji (która nie jest krajem arabskim ) nie ma problemów. Nie wybierałam się co prawda do Turcji w ciąży, ale mam delikatny żołądek i reaguję, kiedy z wodą jest "coś" nie tak... Miałam na przykład regularne problemy żołądkowe w Poznaniu przez twardą wodę, ale nigdy mnie nic nie spotkało w Turcji. Myślę, że jakaś niedyspozycja może zdarzyć się wszędzie, a w podróży może wynikać po prostu ze zmiany klimatu, jedzenia itp. W razie problemów żołądkowych w Turcji polecam napić się ayranu (tureckiego napoju jogurtowego z solą; byle nie do ryby); dobrze reguluje trawienie i pomaga w takich przypadkach. Sama nie musiałam próbować, ale znam kilka osób, którym przeszło niemalże jak ręką odjął

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location