Rocznice ślubu – nazwy i znaczenie kolejnych rocznic ślubu

 

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Od tej pory rocznica ślubu będzie ważną uroczystością, ważniejszą od urodzin, imienin czy innych świąt.

Dzień, w którym ślubowaliśmy dozgonną miłość ukochanej osobie powinniśmy zapamiętać na zawsze i każdego roku odpowiednio celebrować.

alt Rocznice ślubu to wyjątkowe święto dla małżonków (by grandvelasrivieramaya )

Zainteresują Cię również

Miłosne znaczenie kwiatów – kolory, liczby i gatunki Miłosne znaczenie kwiatów – kolory, liczby i gatunki
Kwiaty i ich kolory mają duże znaczenie, zwłaszcza dla osób przesądnych. Jeśli nasza ukochana do nich należy, lepiej upewni...
Mity związane ze ślubem cywilnym Mity związane ze ślubem cywilnym
Ze ślubem cywilnym wiąże się wiele mitów. Wokół słyszy się, jest mniej ważny, pospolity, po którym nie można nawet...

W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o naszych rocznicach. A przecież dzień, w którym powiedzieliśmy sobie sakramentalne „tak” powinien być wyjątkowy. Każdy przeżyty wspólnie rok to powód do radości i świętowania.

Poniżej przedstawiamy nazwy głównych rocznic ślubu oraz pomysły, jak można je obchodzić.

Rocznica papierowa

Na pierwszą rocznicę ślubu ukochaną osobę możemy obdarować własnoręcznie wykonaną laurką lub albumem z naszymi wspólnymi zdjęciami.

Rocznica bawełniana

Ciekawym pomysłem na prezent z okazji drugiej rocznicy ślubu jest bawełniana koszulka z wymyślonym przez nas nadrukiem.

Rocznica skórzana

W trzecią rocznicę ślubu naszą drugą połówkę możemy obdarować czymś skórzanym. Nie musi być to od razu droga kurtka czy torebka, ale np. bransoletka czy zegarek. Wiele par nieco inaczej interpretuje nazwę tej rocznicy i w prezencie robi sobie np. ... tatuaże.

Papierowe tulipany – idealne na pierwszą rocznicę ślubuPapierowe tulipany – idealne na pierwszą rocznicę ślubu (by clogozm )

20 lat po ślubie będziemy obchodzić rocznicę porcelanową – podarujmy więc ukochanej osobie ozdobną filiżankę lub kubek20 lat po ślubie będziemy obchodzić rocznicę porcelanową – podarujmy więc ukochanej osobie ozdobną filiżankę lub kubek (by Lena )

Rocznica kwiatowa

Chyba każda kobieta kocha kwiaty! Dlatego w czwartą rocznicę ślubu mężowie powinni obdarować swoje żony bukietem kwiatów.

A co z pomysłem dla męża? Panów można zabrać na spacer do parku pełnego kolorowych, kwitnących roślin lub. np. do palmiarni.

Rocznica drewniana

Na piątą rocznicę ślubu powinniśmy dać małżonkowi coś drewnianego. Panom z pewnością spodoba się składany samolot, panie natomiast powinna ucieszyć ręcznie wykonana szkatułka.

Rocznica cukrowa

Szósta rocznica ślubu jest tą najsłodszą, nazywana jest bowiem cukrową. Panowie mogą własnoręcznie (!) przygotować swoim żonom deser! Oryginalnym prezentem może być też czekoladowy masaż.

Rocznica wełniana lub miedziana

Fajnym pomysłem na siódmą rocznicę ślubu jest miedziana statuetka. Możemy też sprezentować ukochanej osobie grube, wełniane skarpety. W długie, zimowe wieczory będą jak znalazł!

Rocznica spiżowa, brązowa lub blaszana

Na ósmą rocznicę ślubu można się wybrać na targ staroci i wybrać jakiś przedmiot w brązie. Ciekawym i zabawnym pomysłem może okazać się blaszka do pieczenia ciast.

Uroczysta kolacja powinna być nieodłącznym elementem każdej rocznicy ślubuUroczysta kolacja powinna być nieodłącznym elementem każdej rocznicy ślubu (by quattro_ftw )

Zainteresują Cię również

Wpadki Młodej Pary na ślubie i weselu Wpadki Młodej Pary na ślubie i weselu
Nie ma wesel idealnych. Są sytuacje niezależne od nas, takie jak ulewa, korek w drodze do kościoła czy nagłe wyłączenie pr...
Ślubne mity Ślubne mity
Biała suknia ślubna, alkohol na weselu albo miesiąc miodowy w słonecznej Grecji.  Ze ślubem i weselem wiąże się wiele...

Każdą rocznicę ślubu powinniśmy świętować na romantycznej kolacji Romantyczna, rocznicowa kolacja (by tophos )

Rocznica generalska lub gliniana

Pewnie każdy z nas pamięta scenę z filmu "Uwierz w ducha", gdy główni bohaterowie lepią naczynia z gliny.

Może warto zafundować sobie taką zabawę w dziewiątą, glinianą rocznicę ślubu?

Rocznica cynowa

W dziesiątą rocznicę ślubu można odnowić przysięgę małżeńską. Jaki prezent dać ukochanej? Np. cynowy garnuszek czy stylowy zegar.

Rocznica stalowa

Kolejna, jedenasta rocznica ślubu nazywana jest stalową. Stal nie jest oczywiście najlepszym prezentem, ale można np. ugotować w stalowym garnku kolację. Wyjadanie jej wprost z naczynia może być bardzo zabawne i... romantyczne ;)

Rocznica jedwabna

Dwunasta rocznica to idealna okazja do wręczenia ukochanej jedwabnego szala, piżamy lub sukienki. Małżonkowi można podarować krawat.

Rocznica koronkowa

Na trzynastą rocznicę ślubu każdy pan powinien podarować swojej żonie koronkową bieliznę. Co natomiast ucieszy małżonka? Oczywiście widok pięknej żony w podarowanym prezencie!

Taki bukiet róż zachwyci każdą kobietęTaki bukiet róż zachwyci każdą kobietę (by BeverlyLR )

Własnoręcznie upieczone babeczki przez męża z pewnością zachwycą każdą kobietę!
  Każdy mąż przynajmniej raz w życiu powinien się zmierzyć z... piekarnikiem (by ground000 )

Rocznica kości słoniowej

Nie polecamy kupowania na tę rocznicę wyrobów z kości słoniowej. W sprzedaży często dostępne są przedmioty zrobione z kości zagrożonych zwierząt. Co zatem małżonkowie mogą sobie podarować na czternastą rocznicę ślubu? Może wspólna kolacja przy świecach? Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Rocznica szklana

Piętnasta rocznica ślubu jest idealnym momentem na wymarzoną podróż. Może warto spędzić ze sobą kilka niezapomnianych chwil z dala od codziennego zgiełku?

To czas, gdy dzieci zazwyczaj są już na tyle duże, że bez problemu można je zostawić na kilka dni pod opieką kogoś z rodziny. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na szaloną wyprawę, podarujmy ukochanej osobie np. szklane kieliszki z grawerem, szklaną statuetkę lub w ramach żartu - szklaną kulę. To także doskonały moment na odświeżenie zastawy stołowej, którą zapewne mamy jeszcze od czasu ślubu.

Pozostałe rocznice ślubu:

 • 20 – rocznica porcelanowa

 • 25 – rocznica srebrna

 • 30 – rocznica perłowa

 • 35 – rocznica koralowa

 • 40 – rocznica rubinowa

 • 45 – rocznica szafirowa

 • 50 – rocznica złota

 • 55 – rocznica szmaragdowa

 • 60 – rocznica diamentowa

 • 65 – rocznica żelazna

 • 70 – rocznica kamienna

 • 75 – rocznica brylantowa

Małżeństwa z 50-letnim stażem otrzymują od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Dzień, w którym ślubowaliśmy dozgonną miłość ukochanej osobie powinniśmy każdego roku odpowiednio celebrowaćDzień, w którym ślubowaliśmy dozgonną miłość ukochanej osobie powinniśmy każdego roku odpowiednio celebrować (by mcgraths )

Romantyczna kąpiel? Czemu nie!Romantyczna kąpiel? Czemu nie! (by theswedish )

Zainteresują Cię również

Jaki miesiąc jest najlepszy na ślub? Jaki miesiąc jest najlepszy na ślub?
Sezon ślubny zaczyna się już w maju i trwa do września. Zazwyczaj jest wtedy ciepło i słonecznie. Największe „oblężenie...
Jaki wiek jest odpowiedni, by wyjść za mąż? Jaki wiek jest odpowiedni, by wyjść za mąż?
Dawniej kobiety wychodziły za mąż zdecydowanie wcześniej niż obecnie. W dzisiejszych czasach średni wiek zamążpójścia op...

 

Komentarze (16)

 1. merlinka

biżuteria ale w sumie i bielizna to dobry pomysł, zależy od okazji ja ostatnio dostałam od mężą śliczne kolczyki z rubinem, kupił je w sklepie online jubilea.pl z biżuterią ręcznie robioną z kamieni szlachetnych, śliczne są

  Załączniki
 
 1. Bogusia

Pięćdziesiąta rocznica zawsze była i jest ZŁOTA !!!!!

  Załączniki
 
 1. marian

Brak nazwy dla 45 rocznicy/ chyba jakaś pomyłka/

  Załączniki
 
 1. Magdalena Jukiewicz    marian

Już uzupełnione - rozbłysło szafirami

  Załączniki
 
 1. Małżonek

Mnie zastanawia brak 16 rocznicy ślubu. Czy etedy małżonkowie mają się już wzajemnie dość ? Czas na rozwód ? :P

  Załączniki
 
 1. Madeline    Małżonek

He, he, dobre!

  Załączniki
 
 1. Małżonek

Ponawiam pytanie. Czemu tak się utarło że 16, 17 czy 18 rocznicy już się nie nazywa ? :P

  Załączniki
 
 1. Patrycja Klich

W tym roku obchodziłam drugą rocznicę ślubu. Na pierwszą była romantyczna kolacja i lot w tunelu aerodynamicznego. Mieszkamy w Lesznie, więc do obiektu freeflycenter nie mamy daleko. Na drugą rocznicę polecieliśmy do Rzymu. Obie rocznicę były...

W tym roku obchodziłam drugą rocznicę ślubu. Na pierwszą była romantyczna kolacja i lot w tunelu aerodynamicznego. Mieszkamy w Lesznie, więc do obiektu freeflycenter nie mamy daleko. Na drugą rocznicę polecieliśmy do Rzymu. Obie rocznicę były niezapomniane.

Czytaj więcej
  Załączniki
 
 1. Ola

My z mężem 4 lipca mieliśmy pierwszą rocznicę ślubu. Ja mu kupiłam półlitrową wódkę w formie drewnianych skrzypiec. Mąż jest muzykiem i gra głównie na skrzypcach. A ja dostłaam od męża pierścionek ze złota.

  Załączniki
 
 1. Madeline    Ola

Olu, cudooowne prezenty, ach! My na pierwszą zrobiliśmy sobie zdjęcie za wielkim arkuszem szarego papieru, że tak niby papierowo

  Załączniki
 
 1. wera

fajna strona będę zaglądać

  Załączniki
 
 1. Magdalena Jukiewicz    wera

Tak, to prawda! Jesteśmy bardzo fajni!
Zapraszamy!!!

  Załączniki
 
 1. Sylwia

Moi dziadkowie obchodzili diamentową rocznicę ślubu. Tak wielkiej miłości, aż do ostatnich dni, nie widziałam nigdy więcej...

  Załączniki
 
 1. Bogusia Rejnsz    Sylwia

60 lat razem? Coś pięknego! Wierzę, że Ty za kilkadziesiąt lat będziesz świętowała ze swoim mężem Sobie również tego bym życzyła

  Załączniki
 
 1. rocznik_1948

Jak się zrzec medalów od Prezydenta Dudy? Czy tylko rozwód może nas uratować?

  Załączniki
 
There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location