Podróż poślubna na Mazury. Najpiękniejsze miejsca i zabytki w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

podroz poslubna w azji

Czy naprawdę trzeba jechać za granicę, aby odpocząć, zobaczyć coś nowego i wygrzać się w słońcu? W Polsce mamy wiele pięknych, atrakcyjnie cenowo miejsc, które szczególnie warto zobaczyć. Takie są Mazury – Kraina Wielkich Jezior.

 Piękno MazurPiękno Mazur (by Aneta Mlodzikova )

Czym na Mazury?

Na Mazury dostaniemy się pociągiem (przez Olsztyn, Korsze, Kętrzyn, Giżycko, Ełk), autobusem lub samochodem. Który środek transportu wybrać? Wszystko zależy od tego, co chcemy robić podczas miesiąca miodowego. Jeśli planujemy nacieszyć się drugą połówką na jednej z setek plaż – można wybrać pociąg lub autobus. Jeśli jednak lubimy podróżować i chcielibyśmy zobaczyć najpiękniejsze zakątki Mazur – warto wybrać się w ten region samochodem bowiem w wiele miejsc możemy mieć problem z dostaniem się autobusem czy pociągiem.

Mosty kolejowe w StańczykachMosty kolejowe w Stańczykach (by polandmfa )

Gdzie spać na Mazurach?

Baza noclegowa na Mazurach jest bardzo bogata. Do wyboru mamy hotele, hostele, pensjonaty, domki letniskowe oraz apartamenty. Nasz wybór powinien być uzależniony od standardu jaki oczekujemy oraz pory roku. Domki letniskowe i apartamenty dostępne są zazwyczaj w sezonie letnim. Tam nie ma obsługi, a co za tym idzie – sami gotujemy i  sprzątamy. Mamy jednak prywatność. Doba w takich miejscach kosztuje średnio od 150 zł (im więcej dni, tym taniej). Więcej zapłacimy za hotel – od 150 zł za osobę za dobę.

Ściana bunkra, Wilczy SzaniecŚciana bunkra, Wilczy Szaniec (by tprzechlewski )

Co zobaczyć na Mazurach?

Na Mazurach jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Oprócz pięknych lasów, jezior i plaż są też liczne zabytki i atrakcje.

W Giżycku znajduje się odnowiona Wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, Twierdza Boyen z XIX wieku, Kościół ewangelicki z 1827 czy Ekomarina. Odbywają się tu też liczne koncerty i festiwale. Jednym z nich jest Mazury Hip-Hop Festiwal Giżycko. Stąd niedaleko do Kętrzyna, gdzie znajduje się Zamek Krzyżacki, Bazylika Mniejsza św. Jerzego, Stara Synagoga z 1853 roku albo urokliwe kamienice. Pod Kętrzynem, w Gierłoży znajduje się kwatera główna Adolfa Hitlera – Wilczy Szaniec oraz atrakcja dla najmłodszych – Park Miniatur Warmii i Mazur. „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, gdzie zobaczymy piękny Ratusz, Straż Bośniacką oraz liczne kamienice. Każdego roku w mieście odbywa się piknik country. Warto też zajechać do Świętej Lipki – wsi, w której znajduje się przepięknaBazylika Nawiedzenia NMP. Inne piękne i ciekawe miejsca to: Wioska żeglarska w Mikołajkach, Mosty w Stańczykach czy Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni.

Twierdza Boyen w GiżyckuTwierdza Boyen w Giżycku (by juliangalbert )

Pamiątki z podróży poślubnej po Mazurach

Z każdej wyprawy warto przywieźć pamiątki przypominające nam o beztroskim wypoczynku. Nie inaczej powinno być w podróży poślubnej. Co warto kupić na Mazurach? Na pewno wyśmienity miód lipowy albo gryczany. Z Ełku przywieziemy przepysznego sękacza, a z Łęgajn – znane pomidory. W każdym sklepie z pamiątkami znajdziemy też magnesy na lodówkę, widokówki czy breloczki przedstawiające najpiękniejsze miejsca. Warto również zwrócić uwagę na rękodzieła, np. witraże, rzeźby, ceramikę.

Piękno MazurPiękno Mazur (by m1key-me )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location