Ślub kościelny – czy można wziąć tylko ślub kościelny? Jakie trzeba spełnić warunki?

podroz poslubna w azji

Ślub kościelny jest rozumiany przez wiernych przede wszystkim jako zawarcie związku małżeńskiego przed Bogiem. Ceremonia ta, podobnie jak ślub humanistyczny, nie jest w Polsce uznawana z punktu widzenia prawa.

Dlatego też trzeba zawrzeć dodatkowo ślub cywilny lub połączyć jedno z drugim, biorąc tzw. ślub konkordatowy, który uznaje i Kościół i polskie prawo.

altŚlub kościelny to nie tylko piękna i wzruszająca ceremonia, ale przede wszystkim jeden z 7 sakramentów katolickich
(by  emerycophoto )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Najpiękniejsza ceremonia

Sama ceremonia w kościele jest dla wielu młodych par jedną z najpiękniejszych uroczystości w ich życiu. Narzeczeni w odświętnych strojach przysięgają miłość przed Bogiem, a zgromadzeni goście przeżywają wraz z nimi radość oraz wzruszenie towarzyszące temu wydarzeniu.

W której parafii wziąć ślub?

Według tradycji ślub kościelny odbywa się w parafii panny młodej lub pana młodego. Nie jest to jednak przymus. Związek małżeński może być oczywiście zawarty w parafii, do której nie należy żadne z narzeczonych.

Jeśli więc spodoba nam się jakiś malowniczy kościółek w małej wsi, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy pobrali się właśnie tam. Musimy tylko skontaktować się z miejscowym księdzem i umówić termin, a następnie we własnej parafii otrzymać pozwolenie lub tzw. licencję na zawarcie ślubu w innej parafii (uwaga: wystarczy jedna licencja – ze strony panny młodej lub ze strony pana młodego). We własnych parafiach (obydwóch) musimy także zadbać o wygłoszenie zapowiedzi.

Ślub kościelny jest rozumiany przez wiernych przede wszystkim jako zawarcie związku małżeńskiego przed BogiemŚlub kościelny jest rozumiany przez wiernych przede wszystkim jako zawarcie związku małżeńskiego przed Bogiem
(by johnhopephotography )

 Kurs przedmałżeński jest koniecznością w przypadku ślubu kościelnegoKurs przedmałżeński jest koniecznością w przypadku ślubu kościelnego (by andrewmorrell )

Rezerwacja daty

Mniej więcej 6 miesięcy przez zaplanowaną datą ślubu należy udać się do kancelarii parafialnej w celu rezerwacji „miejsca”. Należy pamiętać, że najwięcej małżeństw zawieranych jest latem. Odkładanie rezerwacji może przyczynić się do opóźnienia ślubu.

Oczywiście są pary, które decydują się na ożenek dwa miesiące wcześniej i im także udaje się zarezerwować datę i skompletować niezbędną dokumentację – wszystko zależy od zasad panujących na terenie danej parafii i od „oblężenia” danego kościoła przez pary młode.

Protokół przedślubny

Mniej więcej 3 miesiące przed ślubem narzeczeni ponownie muszą wybrać się do kancelarii parafialnej, tym razem w celu spisania protokołu przedślubnego. Trzeba wówczas zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • dowody osobiste,
  • metryki chrztu (odebrane z parafii chrztu),
  • świadectwa nauki religii (nie wszędzie wymagane),
  • świadectwo bierzmowania lub adnotacja odnośnie tego sakramentu sporządzona na akcie chrztu,
  • zaświadczenie z USC o braku okoliczności, które mogłyby uniemożliwić zawarcie sakramentu małżeństwa.

W przypadku licencji umożliwiającej zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii młodzi spisują protokół w jednej ze swoich rodzimych parafii. W przypadku otrzymania z rodzinnej parafii jedynie zgody na ślub gdzieś indziej, całą dokumentację sporządza ksiądz z parafii, gdzie odbędzie się ślub. Licencja i zgoda nie są zatem tym samym. Najczęściej ksiądz, u którego ubiegamy się o ślub sam określa, którego z tych dokumentów będzie od nas oczekiwał.

Po spisaniu protokołu przedślubnego, przez dwie kolejne niedziele wygłaszane są zapowiedzi. Jeśli bierzemy ślub w zupełnie innej parafii, sami musimy zadbać o to, by w rodzinnej parafii wygłoszono zapowiedzi. Licencję na ślub w innej parafii otrzymuje się dopiero po dostarczeniu potwierdzenia wygłoszonych zapowiedzi.

Należy pamiętać o pierwszym sakramencie pokuty, po którym otrzyma się zaświadczenie.

altŚlub konkordatowy jest połączeniem ślubu kościelnego z cywilnym (by johnhopephotography )

Ślub kościelny to uroczystość wymagająca duchowego zaangażowaniaŚlub kościelny to uroczystość wymagająca duchowego zaangażowania (by andrewmorrell )

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Nauki przedmałżeńskie

Odbycie nauk przedmałżeńskich jest konieczne do zawarcia ślubu kościelnego. Najlepiej rozpocząć je na 3 miesiące przez planowaną datą ślubu. Kurs przedmałżeński trwa od 7 do 10 tygodni.

W wielu miastach można też odbyć weekendowy kurs przedmałżeński, który jest intensywną, skondensowaną formą nauk przedślubnych. Za taki kurs najczęściej trzeba zapłacić (np. 180 zł od osoby) i przygotować się na rezerwację dwóch całych dni (sobota-niedziela) oraz piątkowego wieczoru.

Obowiązkiem są również spotkania w poradni małżeńskiej – należy je odbyć najwcześniej trzy miesiące przed ślubem.

altZgromadzeni goście dzielą z narzeczonymi radość i wzruszenie towarzyszące uroczystości zaślubin (by AfroDad )

Akt ślubu

Tydzień przed ślubem należy udać się do kancelarii parafialnej, obowiązkowo ze świadkami. Potrzebne będą: dowody osobiste, zaświadczenie ukończenia kursu małżeńskiego oraz odbycia spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie dotyczące wygłoszenia niedzielnych zapowiedzi (jedynie osoby pochodzące z innej parafii). Świadkowie muszą dostarczyć tylko dowody osobiste.

Dzień przed ślubem należy pamiętać o obowiązkowym sakramencie pokuty.

W dniu ślubu

Do kościoła warto przyjechać wcześniej w celu dostarczenia zaświadczeń sakramentu pokuty. Narzeczeni oraz świadkowie muszą podpisać zaświadczenie, które związane jest ze zbliżającą się ceremonią.

Wbrew pozorom, obowiązkowe nauki przedmałżeńskie mogą być bardzo pozytywnym doświadczeniemWbrew pozorom, obowiązkowe nauki przedmałżeńskie mogą być bardzo pozytywnym doświadczeniem (by wswed )

Ślub TYLKO kościelny

Niektóre pary zastawiają się, czy możliwe jest wzięcie ślubu kościelnego bez konsekwencji urzędowych.

W dzisiejszych czasach sam ślub kościelny (czyli nie konkordatowy i bez uprzednio zawartego ślubu cywilnego) jest rzadko zawierany, ale nie niemożliwy.

Na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 1998 roku zdecydowano, że osoby biorące ślub kościelny mają obowiązek uzyskania dla niego skutków cywilnych. Okazuje się jednak, że prawo kanoniczne przewiduje w tym względzie pewne ustępstwa: w sytuacjach wyjątkowych ordynariusz danego miejsca może zezwolić na zawarcie małżeństwa bez skutków cywilnych. (Źródło: Aleksandra Nowicka, Warunki zawarcia małżeństwa w formie wyznaniowej o skutkach cywilnych przewidzianych w prawie polskim, Uniwersytet Wrocławski 2009).

Mówiąc w skrócie: ksiądz nie może z miejsca zgodzić się na udzielenie takiego ślubu, konieczne jest przedstawienie ważnych ku temu powodów i uzyskanie zgody biskupa.

Na sam ślub kościelny najczęściej decydują się pary, dla których nie są obojętne kwestie religijne, zaś z powodów zawodowych, finansowych czy prawnych nie chcą tworzyć małżeństwa w obliczu prawa.

Narzeczeni przysięgają sobie miłość i wierność przed obliczem BogaNarzeczeni przysięgają sobie miłość i wierność przed obliczem Boga (by prayitnophotography )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location