Prezent ślubny zero waste i less waste - prezenty zero waste dla pary młodej

Bardzo popularny staje się ostatnio trend zero waste, którego ideą jest produkowanie możliwie najmniejszej ilości śmieci, w imię dbałości o środowisko.

Młodzi ludzie (póki co jest to moda panująca wśród młodszych pokoleń, choć zaskakująco wiele czerpie z dawnych czasów) pogłębiają swoją wiedzę na temat redukcji śmieci (np. poprzez przemyślaną segregację, kompostowanie), prześcigają w pomysłach na ponowne wykorzystanie niektórych surowców, inspirują do częstszego odmawiania stosowania kłopotliwych materiałów (np. toreb foliowych w sklepie) oraz naprawiania popsutych sprzętów i racjonalizacji zakupów.

Podstawowe zasady filozofii zero waste

Zdjęcie by Monfocus na licencji Pixabay

Nic więc dziwnego, że pary, które wprowadziły w progi swojego domu zasadę zero waste, tak samo widzą swoje przyszłe wesele.

Nie da się ukryć, ze to trudny temat: morze dekoracji, festiwal dodatków, góry jedzenia, fontanny alkoholu, naręcza bukietów kwiatów i stosy prezentów – to nie są rzeczy które łatwo ograniczyć, ale wielu młodych udowadnia, ze przy odrobinie chęci da się. Szczególnie jeśli goście są otwarci i szanują zasady, które kultywuje para młoda. My skupimy się głównie na prezentach, czyli wkładzie gości w wesele zero waste. Jeśli wiesz, że Twoi bliscy czy znajomi starają się ograniczyć odpady w swoim otoczeniu, postaraj się podarować im w prezencie ślubnym coś, co ich zachwyci, ale nie stanie się kłopotliwym balastem.

Termin less waste, który także często pojawia się w tej tematyce, to po prostu "mniej śmieci", jest to podejście trochę mniej radykalne niż zero waste, ale opiera się na tych samych fundamentach.

Poniższa lista prezentów jest efektem burzy mózgów powstałej na prężnie działającej i niezwykle inspirującej grupie facebookowej Zero Waste Polska. Dziękuję wszystkim za głos w dyskusji!

Po pierwsze: lista prezentów

Przed niepotrzebnym produkowaniem śmieci i gromadzeniem zbędnych bibelotów mogłaby uratować państwa młodych lista prezentów. Wiele osób waha się czy ją sporządzić i jak ugryźć ten temat (internetowa, wydrukowana, słowna?). Czasem tego typu listy spotykają się z krytyką niektórych gości. Jeśli jednak marzy nam się wesele zero waste, już na samym początku musimy sobie uświadomić, że wszystkim nie dogodzimy. To piękny i mądry trend, ale wiele osób podchodzi do niego przewracając oczami na „wymysły” pary młodej. Nie sposób jednak utrzymać kontroli nad prezentami, jeśli nie powiemy wyraźnie, jakie są nasze standardy i czego oczekujemy. Być może kosztem krytyki. Ale za to zaoszczędzimy kosztów planecie.

Jedno jest pewne – lista prezentów to świetny pomysł. Najlepiej, żeby była przesyłana drogą internetową, a drukowana tylko dla osób (zazwyczaj będą to seniorzy), którzy z sieci nie korzystają. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do każdego zaproszenia włożyć liścik wyjaśniający naszą postawę, naszą troskę o losy ziemi i portfele gości – nikt z nas nie lubi przecież trwonić pieniędzy na nietrafione prezenty.

Najlepiej żeby na liście znalazły się prezenty w różnym zakresie cenowym, tak aby nikt nie poczuł się urażony wygórowanymi oczekiwaniami pary młodej, a jednocześnie – jeśli ktoś ma taką potrzebę i ochotę – powinien mieć możliwość „zaklepać sobie” kosztowniejszy prezent.

Jeszcze jedna ważna rzecz – warto wyznaczyć osobę odpowiedzialną za listę prezentów. Najpewniej będzie to świadek lub świadkowa, którzy będą doglądać zarówno jej elektroniczną, jak i papierową wersję, tłumaczyć gościom zasady działania listy i odhaczać wybrane prezenty.

Najlepiej skorzystać z listy prezentów przygotowanej przez parę młodą

Zdjęcie by Krzysztof Kamil | KristopherK na licencji Pixabay

Po drugie: pieniądze

To zdecydowanie jednej z najpopularniejszych prezentów ślubnych, niezależnie od stylu życia pary młodej – każdy wkraczający na nową drogę życia i każdy, kto wykosztował się na wesele nie obrazi się za małe wsparcie finansowe.

Dlaczego pieniądze będą najbardziej zero waste? To przede wszystkim bardzo praktyczny upominek, niewymagający wyrafinowanych opakowań i niezwykle racjonalny – para młoda spożytkuje pieniądze wedle własnego uznania, rozsądnie zaplanuje wydatki, a my nie zagracimy jej przestrzeni życiowej niepotrzebnym sprzętem. W tym wypadku więc odpowiedzialność za prezent zero waste przerzucamy niejako na parę młodą, wierząc, że nasz wkład finansowy w ich rękach zaowocuje racjonalnym zakupem, mającym na uwadze dbałość o nasze środowisko.

Pieniądze w prezencie ślubnym to zawsze bezpieczny pomysł

Zdjęcie by Kris | TheDigitalWay na licencji Pixabay

Jeśli uważacie, że pieniądze są mało wdzięczne i pozbawione rysu emocjonalnego – włóżcie je w samodzielnie przygotowaną kartkę lub kopertę. Parze młodej z pewnością będzie miło, jeśli własnoręcznie przygotujecie kopertę (instrukcje do znalezienia w sieci) lub kartkę (można zainspirować się scrapbookingiem) ze zgromadzonej w domu makulatury – po pierwsze jest to znak, że szanujemy ich ekologiczne podejście do życia, po drugie – podarujemy troszkę siebie i swojego czasu, a to o wiele cenniejsze niż nawet najpiękniejsza kartka ślubna z Empiku.

Na grupie Zero Waste Polska spotkaliśmy się także z pomysłem, by kopertę po zaproszeniu ślubnym wykorzystać ponownie i niejako „zwrócić” parze młodej z pieniędzmi w środku. W wersji bardziej restrykcyjnej można napisać własne życzenia na odwrocie zaproszenia. Bardzo pomysłowo i bardzo eko.

Nieocenione są także słowa. Pieniądze w kopercie nabiorą emocjonalnego rysu, gdy dołączymy do nich życzenia od serca, spisane własną ręką, bez pospiechu i skierowane tylko do tej jednej, niepowtarzalnej pary młodej.

Kolorowe koperty zero waste - idealne na pieniądze czy zaproszenia

Envelopes by Protopian Pickle Jar na licencji CC BY-SA 2.0

Po trzecie: upominek mimo wszystko

Nawet jeśli zdecydujemy się podarować pieniądze, często mamy jeszcze ochotę na jakiś drobny upominek, który dopełniłby nasz prezent dla pary młodej. Inna sytuacja jest taka, że chcemy uczcić jakimś drobiazgiem rodzinę lub znajomych, na których na ślubie nie gościmy, ale zawsze ciepło o nich myślimy. Czasem zaglądamy tylko do kościoła, ale nie uczestniczymy w weselu i wówczas również możemy czuć potrzebę uszczęśliwić młoda parę jakimś drobnym upominkiem.

Dla narzeczonych żyjących zgodnie z zasadami zero waste najlepsze będą wówczas produkty spożywcze w naturalnych opakowaniach, wyroby własne (w zależności od naszego talentu), oryginalne upominki pochodzące od lokalnych producentów czy wszelkiego rodzaju vouchery.

Prezent zero waste / less waste na ślub (i nie tylko!):

  • Ekologiczne kawy i herbaty,
  • Domowe przetwory,
  • Alkohol: wina, nalewki,
  • Kosz własnych wędlin,
  • Wyroby gliniane od lokalnego artysty,
  • Srebrne łyżeczki do herbaty z pchlego targu z własnym napisem (wybitym własnoręcznie lub przez lokalnego twórcę).
  • Dwie butelki z filtrem i/lub zapasem filtrów na wymianę (po upewnieniu się, że para młoda jeszcze takich nie ma lub planuje wymianę; ewentualnie same filtry, jeśli znamy modele butelek, jakie już znajdują się w użyciu pary młodej – to takie nowatorskie podejście do legendarnej ślubnej zastawy stołowej).
  • Profesjonalny kompostownik do mieszkania,
  • Vouchery na masaż, do Spa,
  • Vouchery do restauracji,
  • Vouchery na weekend w wybranym hotelu,
  • Bilety do kina, na koncert, do teatru,
  • Prezenty przeżyciowe: kurs gotowania, sesja zdjęciowa, warsztaty restauracji mebli.
  • Zamówienie za parę młodą mszy wieczystej (jeśli oczywiście mamy do czynienia z osobami religijnymi).
  • Własnoręcznie wykonane słodycze: ciasteczka-upominki dla gości weselnych, ciasteczka-wizytówki lub – jeśli tylko posiadamy takie zdolności – tort weselny.

    To wyjątkowo udany pomysł, gdyż nie tylko uszczęśliwiamy parę młodą i gości, dajemy coś od siebie oraz hołdujemy zasadzie zero waste, to dodatkowo ściągamy z barków narzeczonych ciężar przygotowania jednego z obowiązkowych ostatnio punktów wesela – prezentów dla gości czy tortu.
  • Wszelkie prezenty bazujące na talencie obdarowującego: oprawa muzyczna na skrzypcach, odśpiewanie psalmu, pokaz tańca, ułożenie własnej piosenki dla pary młodej (idealnie, gdy jest to niespodzianka, a darczyńca sam lub z pomocą świadków organizuje czas i przestrzeń na swój występ, oczywiście w porozumieniu z DJ-em czy zespołem).
  • Na końcu pomysł dla odważnych: voucher do krawcowej, która przerobi suknię ślubną na woreczki wielorazowego użytku (takich woreczków można potem używać w sklepach zamiast małych foliówek, np. do zapakowania pieczywa czy owoców i warzyw na wagę) – to tak trochę z przymrużeniem oka, ale pomysł był tak ciekawy, że nie mogliśmy go pominąć.

Pomysł na wykorzystanie tiuli, firanek i innych tkanin

Zdjęcie by Pablo Valerio na licencji Pixabay

Podróż w prezencie

To osobny temat, wymagający większych nakładów finansowych i większej organizacji. Jeśli jednak dobrze znamy parę młodą, orientujemy się mniej więcej w jej grafiku i mamy się z kim na taki prezent złożyć – pomysł jest idealny. Może to być wypad na pizzę do Rzymu lub weekend w Barcelonie. Wystarczy zabukować przelot i noclegi i już mamy na dwóch wydrukowanych karteczkach taką porcję szczęścia i pozytywnej energii, jakiej nie zapewni żaden artykuł gospodarstwa domowego.

Jeśli wiemy, ze młoda para lubi podróże, ale nie odważylibyśmy się zorganizować jakiejkolwiek za nich, zawsze możemy postawić na voucher na zakup biletów lotniczych.

Podróż poślubna w prezencie, a przynajmniej mały kroczek ku zorganizowaniu tej wymarzonej – to pomysł, który wygeneruje mało śmieci, a za to masę satysfakcji

Zdjęcie: wczasywazji.pl

A co z kwiatami?

W tym wypadku spotkamy się z dwoma „obozami”: niektóry uważają, że kwiaty są w porządku, bo są przecież biodegradowalne, inni – że kwiaty z kwiaciarni nie mają nic wspólnego z ekologią.

Naszym zdaniem, jak najbardziej można podarować kwiaty na ślub zgodny z ideą zero waste, ale nie może to być przypadkowy bukiet z przypadkowej kwiaciarni.

W pierwszej kolejności musimy oczywiście zrezygnować z typowych kwiaciarnianych ozdób: celofanów, nylonowych wstążeczek czy rafii. To jednak często nie wystarczy, bo ważne jest też, skąd dana kwiaciarnia otrzymuje towar, na jakich zasadach jest on hodowany, a potem pakowany i transportowany. Warto więc rozejrzeć się za kwiaciarnią ekologiczną lub po prostu znaleźć lokalnego ogrodnika.

Innym pomysłem może być kwiatek w doniczce (np. z własnej hodowli), drzewko bonsai, kolorowa sałata z przydomowego ogródka, bukiet jarzyn ekologicznych.

Wspaniałym pomysłem, który jest nie tylko ekologiczny, ale także wspaniałomyślny i stanowi ukłon w stronę gości, jest wykorzystanie kwiatów podarowanych przez przybyłych na wesele do ozdobienia sali weselnej. Najlepiej odpowiednio wcześniej umówić się z obsługą i przygotować wazony. Warto zawczasu wyznaczyć osobę, która będzie koordynowała tę misję. Gościom z pewnością będzie bardzo miło, gdy zobaczą swoje bukiety tak wyeksponowane i tak praktycznie wykorzystane.

Jeśli nie kwiaty, to słynne upominki „zamiast” – zdecydowanie zero waste będą wszelkie zbiórki na cele charytatywne.

Jeśli chodzi o kwiaty, wybierajmy te sezonowe, w naturalnych kolorach i od lokalnego dostawcy

Zdjęcie by Linda Biggs na licencji Pixabay

Torebki na prezenty

Jeśli prezenty mamy już wybrane, warto pomyśleć o ich opakowaniu. Zasady zero waste możemy bowiem stosować na wielu polach i szkoda byłoby zepsuć pomysłowy upominek nieekologicznym opakowaniem.

Jednym z pomysłów jest ponowne wykorzystanie starej torebki prezentowej. Można ją okleić, spersonalizować, w dowcipny sposób wpleść w swój projekt widniejące już na niej napisy firm lub sklepów.

Jeśli nawet nie uda nam się zadbać o taką ekologiczną oprawę prezentu, wybierzmy torebkę jak najbardziej neutralną, by para młoda miała możliwość wykorzystania jej dalej na jakąś inną okazję.

W dyskusji na grupie facebookowej Zero Waste Polska pojawił się tez uroczy pomysł zapakowania np. książki kucharskiej w ładną ściereczkę wielokrotnego użytku. W tym wypadku sprawdzą się także wszelkiej maści lniane lub bawełniane woreczki, które obdarowani będa mogli potem wykorzystywać podczas zakupów.

Im torebka prostsza w swej formie, tym łatwiej o jej ponowne wykorzystanie

Zdjęcie by Ulrike Leone na licencji Pixabay

Zapewne nie wszystkich gości uda się przekonać do prezentów zero waste albo przynajmniej less waste, ale jeśli są choć trochę wrażliwi i otwarci na nowości, z pewnością uszanują Wasze prezentowe potrzeby i… wytyczne.

Co powinna zrobić para młoda, jeśli mimo wszystko trafią się jej nietrafione prezenty? Warto zastanowić się nad tym jeszcze przed wyjęciem kłopotliwego podarunku z pudełka – taki nietknięty łatwiej nam potem będzie przekazać dalej lub po prostu sprzedać.

Umiar bywa bardzo romantyczny

Zdjęcie by Bich Tran na licencji Pexels

 

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location