Podziękowania dla gości, upominki dla gości weselnych – jak podziękować gościom za miło spędzone chwile? Bank dobrych pomysłów

podroz poslubna w azji

Drobne, symboliczne upominki wręczane gościom weselnym są sympatycznym zwyczajem, szczególnie popularnym we Włoszech, ale coraz częściej praktykowanym również i w Polsce. Mały prezencik wyrazi naszą wdzięczność dla gości za przybycie na uroczystość i miło spędzony czas.

Słodki upominek dla gości weselnychSłodki upominek dla gości weselnych (by adambelles )

Tradycyjnie, „swojsko”…

Zwyczaj wręczania gościom weselnym upominków nie przyszedł do nas z Zachodu. Za „zachodnie” możemy uznać co najwyżej nowe pomysły i trendy jeśli chodzi o rodzaje prezentów. Polska tradycja, tak samo jak włoska czy grecka, nakazywała uhonorowanie gości i podziękowanie im za wspólne świętowanie tak wyjątkowego wydarzenia jak ślub.

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć) Wesele na 60 osób (i jak to ugryźć)
Ani duże, ani małe, można by rzec – optymalne. Wystarczająco liczne, by dobrze się bawić, a jednocześnie niezbyt tłumne, dzięki...

Zgodnie z polskim zwyczajem Para Młoda obdarowywała gości kawałkiem ciasta oraz butelką weselnego alkoholuZgodnie z polskim zwyczajem Para Młoda obdarowuje gości kawałkiem ciasta oraz butelką weselnego alkoholu (by adactio )

Zgodnie z polskim zwyczajem Para Młoda pod koniec wesela obdarowywała gości kawałkiem ciasta oraz butelką weselnego alkoholu. Również dzisiaj wiele osób praktykuje ten zwyczaj i rozdaje weselnikom „na odchodnym” po kawałku ciasta bądź tortu weselnego oraz po butelce wódki.

Jeśli wesele odbywa się w klimatycznej karczmie czy gospodzie, idealnym upominkiem dla gości będą przetwory wyrabiane na miejscu (powidła, nalewki, ogórki lub smalczyk)Jeśli wesele odbywa się w klimatycznej karczmie czy gospodzie, idealnym upominkiem dla gości będą przetwory wyrabiane na miejscu (powidła, nalewki, ogórki lub smalczyk) (by mandarina94 )

…i bardziej współcześnie

Chociaż wręczanie gościom paczuszek z ciastem jest dobrym pomysłem i wciąż się sprawdza, coraz więcej osób odchodzi od tego zwyczaju na rzecz innych słodkich prezentów. Mogą to być czekoladowe pralinki bądź orzechy w czekoladzie lub lukrze, zapakowane w tiulowy woreczek lub w małe, gustowne pudełeczko.

 Gustowne pudełeczka z niespodzianką dla gości w kolorze przewodnim wesela (Tiffany Blue)Gustowne pudełeczka z niespodzianką dla gości w kolorze przewodnim wesela (Tiffany Blue) (by softestthing )

Popularnymi słodkimi upominkami są również kolorowe cukierki, krówki (np. w papierku własnego projektu), lizaki w kształcie serca czy czerwone żelki.

Jeśli chcemy sprawić gościom miłą niespodziankę i przygotować upominki własnoręcznie, możemy pomyśleć o upieczeniu ciasteczek. Jest to jednak opcja, która najlepiej sprawdzi się w przypadku przyjęć weselnych na niewielką liczbę osób. Jeśli obawiamy się, że tuż przed ślubem nie wystarczy nam czasu na wypieki, możemy zdecydować się na pierniczki, które mogą poleżeć dłużej (będą wówczas jeszcze lepsze).

Idealnym podziękowaniem będzie także okolicznościowa kartka, np. ze zdjęciem Pary MłodejIdealnym podziękowaniem będzie także okolicznościowa kartka, np. ze zdjęciem Pary Młodej (by treespacestudio )

Nowoczesną alternatywą weselnej wódki stały się malutkie buteleczki z alkoholem (najczęściej szampanem lub winem), do których możemy dołączyć bileciki z podziękowaniem oraz prośbą o wypicie zdrowia Pary Młodej. Pamiętajmy, że dla abstynentów oraz dla dzieci musimy przygotować inne prezenty.

Zainteresują Cię również

Prezenty przedślubne Prezenty przedślubne
Jak wyróżnić się z prezentem dla młodej pary i niekoniecznie wydać na to fortunę? To nie jest proste, szczególnie gdy nowożeńcy w...
Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym Ile wlozyc do koperty? Pokaż kotku, co masz w środku – czyli o pieniądzach w prezencie ślubnym
Ślubne koperty mają to do siebie, że nikogo za bardzo nie interesuje ich wygląd zewnętrzny. W tym wypadku zdecydowanie liczy się...

Upominkami dla gości nie muszą być słodycze czy alkohol. Niektórzy decydują się na coś bardziej trwałego, to znaczy niewielkie bibeloty, gadżety (np. koozie) bądź karty z podziękowaniami. Do często wybieranych przedmiotów należą porcelanowe lub szklane figurki (aniołków, słoni na szczęście i innych) czy oprawione w ramki zdjęcia Młodej Pary z czasów narzeczeńskich.

Zobacz także: Nietypowe upominki dla gości weselnych.

Drewniane sztućce z grawerem jako podziękowanie dla gości weselnychDrewniane sztućce z grawerem jako podziękowanie dla gości weselnych (by BR )

Migdały w lukrze

Zapakowane w tiulowy woreczek lub okazjonalne pudełeczko lukrowane migdały stały się ostatnio jednym z najczęściej wręczanych podarunków dla gości weselnych. Choć nie jest to tradycja polska, ma ona długi rodowód. Migdały sypano podczas wesela już w czasach rzymskich. Symbolizowały one płodność, szczęście, nadzieję i piękno. Dziś wręczamy je weselnikom z życzeniami zdrowia, szczęścia, pomyślności, długowieczności i pociechy z dzieci.

Warto pamiętać, że różne kolory migdałów pasują do różnych okazji. Na ślub najlepiej wybrać lukier biały lub kremowy. Tradycyjnie w woreczku znajduje się pięć lukrowanych migdałów. Możemy oczywiście włożyć ich więcej; powinna być to jednak liczba nieparzysta.

Aby kunsztowna muffinka nie uległa uszkodzeniu, możemy ją wręczyć gościom w plastikowym lub papierowym kartonikuAby kunsztowna muffinka nie uległa uszkodzeniu, możemy ją wręczyć gościom w plastikowym lub papierowym kartoniku (by geishabot )

Kiedy wręczamy prezenty dla gości?

Nie ma określonego momentu, w którym powinniśmy wręczyć gościom upominki. Możemy rozdawać je przed kościołem podczas składania życzeń (na przykład wyjmując je z kosza – pomóc mogą przy tym świadkowie). Pamiętajmy, że w tym wypadku będziemy potrzebowali więcej prezencików – nie tylko dla osób zaproszonych na wesele, ale i wszystkich tych, którzy uświetnili swą obecnością uroczystość zaślubin.

 Na bilecikach dołączanych do prezentów widnieją zazwyczaj imiona Pary Młodej, data ich ślubu oraz oczywiście słowa podziękowaniaNa bilecikach dołączanych do prezentów widnieją zazwyczaj imiona Pary Młodej, data ich ślubu oraz oczywiście słowa podziękowania (by brand0con )

Prezenty dla gości można położyć również na stole weselnym – każdej osobie przy jej nakryciu. Zwróćmy uwagę, czy każdy zauważył swoje pudełeczko i nie zapomniał go zabrać ze sobą.

Niektórzy wręczają gościom upominki dopiero przy pożegnaniu. Jest to miła niespodzianka na koniec wesela, która przypieczętuje wszystkie pozytywne wrażenia tego dnia. Pamiętajmy, że jeśli Para Młoda chce opuścić wesele wcześniej, przekazując obowiązki gospodarzy świadkom, powinna zorganizować takie podziękowanie przed opuszczeniem gości.

Jeszcze więcej inspiracji znajdziecie w naszej galerii i na Blogu abcweselne.pl

Zainteresują Cię również

Podziękowania ślubne Podziękowania ślubne
Dzień zaślubin to taki wyjątkowy czas w życiu, gdy intensywniej niż zwykle dzielimy się z najbliższymi emocjami. Pozytywne...
Prezenty ślubne do 500 zł Prezenty ślubne do 500 zł
Tym razem podpowiadamy jaki prezent kupić Młodej Parze, jeśli dysponujemy budżetem do 500zł. Wybór jest ogromny i z pewnością...

Ostatnio bardzo modne stało się wręczanie gościom paczuszek M&M'S-ów w kolorze przewodnim wesela lub z okolicznościowym napisem (koszt: około 30 zł za kilogram)Ostatnio bardzo modne stało się wręczanie gościom paczuszek M&M'S-ów w kolorze przewodnim wesela lub z okolicznościowym napisem (koszt: około 30 zł za kilogram) (by Jana Reifegerste )

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Ja polecam jako prezent dla gości lub rodziców kwiatki, bukiety i zwierzątka z czekoladowych drażetek. Są to prezenty robione ręcznie we Włoszech i dostępne tylko w jednej firmie w Polsce http://www.vivafiori.pl. Nie jest to drogi prezent jednak...

Ja polecam jako prezent dla gości lub rodziców kwiatki, bukiety i zwierzątka z czekoladowych drażetek. Są to prezenty robione ręcznie we Włoszech i dostępne tylko w jednej firmie w Polsce http://www.vivafiori.pl. Nie jest to drogi prezent jednak w swojej oryginalności bardzo ekskluzywny i niepowtarzalny. Produkty mogą stanowić dekorację stołów, butelek alkoholi a nawet słodki bukiet panny młodej. Polecam serdecznie!

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location