„I żyli długo i szczęśliwie”... ale właściwie gdzie? U teściów, w wynajętym mieszkaniu czy może w wymarzonym własnym "M"? Własne "cztery kąty" to marzenie każdej pary. Nie każdy ma szczęście otrzymać dom w spadku po dziadkach czy zdobyć odpowiednią sumę na kupno swojego lokum.
Własne mieszkanie to marzenie każdej pary (by andrewrennie )
Mieszkanie marzeń
W dzisiejszych czasach mało których, przeciętne 26-letnich nowożeńców, stać na kupno mieszkania za gotówkę – jest to czas, kiedy kończymy studia i zaczynamy pierwsze prace. Jedynym wyjściem jest więc wynajem lub kupno mieszkania na kredyt.
Zainteresują Cię również
Mieszkanie w prezencie
Niektórzy mają szczęście i po ślubie nie muszą się martwić o własne gniazdko – dostają w darowiźnie mieszkanie od rodziców lub krewnych, które już tylko muszą po swojemu urządzić.
Plusem własnego mieszkania jest to, że możemy urządzić je jak chcemy (by wicker-furniture )
Mieszkanie na kredyt
Jeśli nie dostaliśmy mieszkania w spadku czy w darowiźnie, a nie chcemy mieszkać w wynajętym lokum lub na przysłowiowym garnuszku u rodziców – jedynym wyjściem jest wzięcie kredytu.
Takie zobowiązanie finansowe, przez wielu nazywane „pętlą u szyi”, spłacać będziemy co miesiąc przez wiele lat. Jeśli jednak chcemy mieszkać na swoim – nie mamy innego wyjścia. Wzięcie kredytu na mieszkanie nie jest jednak takie proste. Aby bank przychylnie rozpatrzył nasz wniosek, musimy mieć zdolność kredytową, czyli m.in.: stałą, dobrze płatną pracę.
Jeśli nie mamy zdolności kredytowej, a nie chcemy mieszkać z teściami, jedynym wyjściem jest wynajęcie mieszkania (by emilysnuffer )
W 2012 roku zakończył się program "Rodzina na swoim". Młode małżeństwa biorąc mieszkanie na kredyt mogły liczyć na pomoc ze strony państwa, czyli comiesięczne spłacanie części odsetek (przez 8 lat).
Zainteresują Cię również
Prawdopodobnie 1 stycznia 2014 roku wejdzie w życie nowy program – "Mieszkanie dla młodych". Umożliwi on otrzymanie od państwa 10% sumy mieszkania, a w przypadku posiadania dziecka – kolejnych 5%.
Zanim zdecydujemy się na kupno, warto wiedzieć, że mieszkania w centrum są zawsze droższe. Zastanówmy się, czy nie lepiej kupić większego metrażu za tę samą cenę na obrzeżach miasta, albo może niewielki domek za miastem?
Czasem jedynym wyjściem jest wzięcie kredytu na mieszkanie (by emilysnuffer )
Mieszkanie wynajęte
Jeśli nie mamy zdolności kredytowej, a nie chcemy mieszkać z teściami jedynym wyjściem jest wynajęcie mieszkania. Nie jest to łatwa decyzja – w końcu co miesiąc trzeba komuś płacić za wynajem, podczas gdy mieszkając z teściami można by odłożyć trochę pieniędzy.
Takie wyjście oprócz kwestii finansowych ma bardzo dużo plusów, np. prywatność (bez skrępowania będziemy mogli chodzić w piżamie) czy samodzielność (od tej pory sami będziemy zarządzać swoimi finansami, gotować, prać i sprzątać).
Pamiętajmy, że wynajęte mieszkanie to również odpowiedzialność, musi być nas na nie stać. Co miesiąc będziemy płacić wynajmującemu, do tego dojdzie czynsz i opłaty eksploatacyjne. Najczęściej będziemy musieli też wpłacić jednorazową kaucję, która zostanie zwrócona po wypowiedzeniu umowy (oczywiście jeśli nic nie zniszczymy).
Mieszkania w centrum miasta są zawsze droższe (by tabithablue )
Szukając własnego kąta...
Szukając własnego kąta nie dajmy się zwariować i nie pozwólmy innym wyprowadzić nas z równowagi. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia na kredyt lub płacenia komuś do kieszeni za wynajem, ale to my najlepiej wiemy, na jakie rozwiązanie nas stać i co da nam satysfakcję.
Gdziekolwiek byśmy nie zamieszkali, zawsze będzie się to wiązało z dość wysokimi kosztami – takie są realia i po to m. in. zarabiamy pieniądze. Nie żałujmy tej sumy pieniędzy, którą przeznaczymy na nasze wspólne gniazdko – komfortowe warunki do rozwoju naszej miłości. I pamiętajmy: niezależność i święty spokój to wartości bezcenne!
Zainteresują Cię również
Wynajęte mieszkanie to duża odpowiedzialność, musi być nas na nie stać (by wicker-furniture )