Poprawiny za i przeciw. Poprawiny – organizować czy nie?

Kiedyś trudno było sobie wyobrazić wesele bez poprawin. W dawnej Polsce świętowanie trwało jeszcze przez kilka dni, a nawet i tydzień po zaślubinach. Jeszcze kilkanaście lat temu większość wesel urządzano razem z poprawinami. Dziś ten zwyczaj jest już praktykowany rzadziej. Czy pary powinny trzymać się tradycji i urządzać poprawiny, czy też poprzestać na weselu?

Kiedyś trudno było sobie wyobrazić wesele bez poprawinKiedyś trudno było sobie wyobrazić wesele bez poprawin (by lockstockb )

Argumenty na „nie”

Według wielu par, które nie chcą organizować poprawin, impreza taka jest stratą pieniędzy. Wesele w lokalu jest już samo w sobie uroczystością kosztowną, a przeciąganie zabawy na drugi dzień jeszcze dokłada kosztów (często kilka tysięcy złotych więcej). Na koszty te składają się zarówno kolejne posiłki dla gości, jak i rezerwacja sali na dwa dni zamiast jednego.

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...

Kolejnym argumentem przemawiającym za poprzestaniem na weselu i nieorganizowaniem poprawin jest to, że wielu nowożeńców chce dzień po ślubie poświęcić na odpoczynek oraz spędzić go tylko we dwoje, co przy kolejnej zabawie z tańcami i tłumem gości nie byłoby możliwe. Przygotowywanie następnej uroczystości po tak męczącym i pełnym wrażeń dniu jak własne wesele może niemal dosłownie wykończyć niejedną parę. Dzień słodkiego lenistwa i wytchnienia jest szczególnie potrzebny, jeśli następnego dnia nowożeńcy muszą wrócić do szarej rzeczywistości… i do pracy.

Jeśli planujemy urządzić poprawiny, powinniśmy pomyśleć o większej ilości alkoholuJeśli planujemy urządzić poprawiny, powinniśmy pomyśleć o większej ilości alkoholu (by merrimentevents )

Są osoby, które zwyczajnie nie lubią imprez poprawinowych i upatrują w nich konieczności „dojedzenia” potraw i ciast oraz dopicia trunków, które zostały z wesela. Choć bynajmniej nie jest to regułą i poprawiny powinno organizować się ze „świeżym menu”, trudno odmówić tym osobom racji, gdyż nierzadko na poprawinach serwuje się właśnie to, czego goście nie zdołali zjeść poprzedniego dnia na weselu.

Niektórzy upatrują w poprawinach konieczność „dojedzenia” potraw weselnychNiektórzy upatrują w poprawinach konieczność „dojedzenia” potraw weselnych (by coolza )

Argumenty na „tak”

Ślub to w życiu ludzi dzień zupełnie wyjątkowy, ale jego magia szybko umyka. Zwłaszcza podczas wesela, na którym wszyscy dobrze się bawią, czas wydaje się przyspieszać i nim się obejrzymy zabawa dobiega już końca. Poprawiny to sposób na przedłużenie tych niezwykłych chwil, na kontynuację świetnej zabawy i uniknięcie zbyt szybkiego powrotu do rzeczywistości.

Po dobrej zabawie weselnej również goście często mają niedosyt. Warto zapewnić im dodatkową atrakcję czy możliwość dłuższej zabawy – zwłaszcza, jeśli przyjechali z daleka.

Poprawiny to także lepszy czas na luźne rozmowy z gośćmi. Kto wie, kiedy znów ich zobaczymy?

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

Słodki kącikSłodki kącik (by ryan_polei )

Para Młoda, choć zmęczona, może bawić się na poprawinach nawet lepiej niż na weselu. Stres opada, a stroje obowiązujące na poprawinach są luźniejsze i wygodniejsze niż suknia ślubna czy garnitur.

Poprawiny bynajmniej nie muszą polegać na „dojadaniu resztek”. Jest to wręcz niewskazane. Goście powinni otrzymać całkowicie świeże posiłki – zwłaszcza, jeśli chodzi o przystawki, mięsa, ryby czy desery z kremem lub bitą śmietaną. Możemy natomiast podać weselne ciasta (jeśli wciąż prezentują się estetycznie) oraz niewypite napoje.

Na poprawinach powinno być „świeże menu” i ewentualnie weselne ciasta (jeśli wciąż prezentują się estetycznie)Na poprawinach powinno być „świeże menu” i ewentualnie weselne ciasta (jeśli wciąż prezentują się estetycznie) (by giani )

Decyzja należy do Pary Młodej

Ostateczną decyzję co do organizacji poprawin podejmuje oczywiście Para Młoda. Nie powinniśmy kierować się jedynie stwierdzeniem, że „wypada”. Jeśli nie mamy chęci lub możliwości zorganizowania poprawinowej zabawy w stylu „wesela na bis”, nie powinniśmy tego robić.

Zastanówmy się jednak, czy nie tracimy zbyt wiele rezygnując z tej możliwości. Przedłużenie szczególnej atmosfery wesela, zabawa i rozmowy z przyjaciółmi i krewnymi… i to wszystko już nie w takim napięciu, jakie towarzyszyło nam w dzień zaślubin.

W sezonie letnim poprawiny możemy urządzić w ogrodzieW sezonie letnim poprawiny możemy urządzić w ogrodzie (by tophos )

Poprawiny nie muszą być imprezą kosztowną. Nie mamy obowiązku zapraszania wszystkich gości, którzy byli obecni na weselu. Możemy spędzić ten czas w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, w miłej restauracji czy na pikniku.

Kompromisem między organizacją poprawin a chęcią odpoczynku po weselu może być przesunięcie poprawin w czasie. Możemy zaprosić najbliższe nam osoby na przyjęcie czy grilla na przykład tydzień później.

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...

Wielu nowożeńców pragnie poświęcić dzień po ślubie na odpoczynek oraz spędzić go tylko we dwojeWielu nowożeńców pragnie poświęcić dzień po ślubie na odpoczynek oraz spędzić go tylko we dwoje (by tizwas01 )

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Ja jestem na NIE. My nie mieliśmy poprawin, bo nie chciałam. Zabawa weselna powinna gościom wystarczyć

This comment was minimized by the moderator on the site

U nas nie było poprawin i nie żałuję tego. Zdecydowaliśmy tak, bo zawsze po czyiś weselach ciężko nam było się przygotować na poprawiny i zwyczajnie nie mieliśmy siły na drugą imprezę po zabawie do białego rana. Stwierdziliśmy, że po własnym...

U nas nie było poprawin i nie żałuję tego. Zdecydowaliśmy tak, bo zawsze po czyiś weselach ciężko nam było się przygotować na poprawiny i zwyczajnie nie mieliśmy siły na drugą imprezę po zabawie do białego rana. Stwierdziliśmy, że po własnym weselu tym bardziej nie będziemy mieli na to siły. Dzień po ślubie był najpiękniejszym dniem naszego życia

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location