Czym są poprawiny? Organizacja poprawin – co podać do jedzenia, w co się ubrać i kogo zaprosić na poprawiny?

podroz poslubna w azji

Koniec wesela nie musi oznaczać końca świętowania. Dzień następujący po ślubie może być okazją do zorganizowania poprawin – czyli „drugiej rundy” wesela. W co się ubrać, kogo na nie zaprosić i gdzie jest zwykle organizowane?

Zwyczaj hucznych poprawin wywodzi się z tradycji staropolskiejZwyczaj hucznych poprawin wywodzi się z tradycji staropolskiej (by theswedish; kajrdj)

Czym są poprawiny?

Zwyczaj hucznych poprawin, czyli zabawy organizowanej następnego dnia po zaślubinach, wywodzi się jeszcze z tradycji staropolskiej (do dziś w niektórych regionach Polski świętowanie trwa nawet kilka dni). Poprawiny miały dowieść gościnności Pary Młodej. Niegdyś były one zabawą do białego rana; dziś przybierają często formę lunchu czy grilla w ogródku.

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...

Poprawinowe menu powinno być w miarę lekkiePoprawinowe menu powinno być w miarę lekkie (by tophos )

Kogo zaprosić na poprawiny?

Wiele zależy od budżetu, jakim dysponuje Para Młoda oraz od miejsca, w którym chcemy zorganizować poprawiny. Czasem na poprawinach zjawia się jeszcze więcej gości niż na weselu (goście weselni bawią się dalej, a przychodzą i osoby, dla których zabrakło miejsca przy weselnym stole albo nie mogły przyjść).

Coraz częściej jednak do grona zaproszonych należą głównie najbliżsi członkowie rodziny oraz przyjaciele i bliscy znajomi. Wypada zaprosić także gości, którzy przyjechali na wesele na przykład z zagranicy i nie opuszczają Polski już następnego dnia.

Jeśli chcemy zorganizować poprawiny, warto do zaproszenia ślubnego włożyć załącznik informujący o takim przyjęciu – koniecznie z prośbą o potwierdzenie uczestnictwa.

Poprawiny można zorganizować w formie późnego śniadania…Poprawiny można zorganizować w formie późnego śniadania… (by Ayla87 )

Organizacja poprawin – czas, miejsce i forma

Nie ma ustalonej godziny, o której możemy zaczynać zabawę poprawinową, ale na pewno nie może być zbyt wczesna. Goście będą chcieli choć trochę się wyspać po weselu (nie mówiąc już o Parze Młodej). Dobrym rozwiązaniem jest późne śniadanie/lunch lub lekki obiad, albo nawet kolacja. Ze względu na zbliżający się poniedziałek nie powinna to być jednak pora zbyt późna.

Gdzie urządzić poprawiny? W grę wchodzą różne możliwości: lokal, w którym organizowaliśmy wesele, inna restauracja, własny dom lub dom rodziców jednego z Młodych, a przy sprzyjającej pogodzie – nawet plener.

Jeśli urządzamy poprawiny na świeżym powietrzu – również możemy pomyśleć o dekoracjachJeśli urządzamy poprawiny na świeżym powietrzu – również możemy pomyśleć o dekoracjach (by tophos )

W przypadku dużej liczby gości najwygodniej jest zorganizować poprawiny w tym samym lokalu, w którym odbywało się wesele. Podczas rezerwowania sali weselnej zaznaczmy, że chcemy zorganizować poprawiny i potrzebna nam sala na dwa dni.

Poprawiny mogą być kolejną zabawą z tańcami, ale niekoniecznie z zespołem muzycznym, który grał na weselu. Wiele par tworzy własną poprawinową playlistę i puszcza muzykę z odtwarzacza. Oprócz tańców możemy zaproponować gościom rozmaite gry i zabawy. Nie musi to być nic wymyślnego – te najprostsze, znane jeszcze z dzieciństwa, dają czasem najwięcej radości.

...lub rodzinnego grilla...lub rodzinnego grilla (by piovasco )

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

Rezerwacja sali weselnej na kolejny dzień wiąże się jednak z niemałym wydatkiem (mniejszym, jeśli interesuje nas wyłącznie sala, a jedzenie organizujemy we własnym zakresie, większym – jeżeli restauracja ma zapewnić posiłki). Niektóre pary rozwiązują ten problem zapraszając gości na wspólne, późne śniadanie w ramach poprawin lub też organizując obiad w innej restauracji (rezerwując tylko stoliki).

Mniej kosztowną alternatywą jest zorganizowanie poprawin w domu własnym lub rodziców. Nie trzeba płacić za salę, a i jedzenie można zorganizować taniej niż w restauracji. Rozwiązanie to ma tylko jedną wadę – jako gospodarze Para Młoda i rodzice będą musieli zająć się posiłkami, obsługiwać gości, a po wszystkim zostanie im mnóstwo brudnych naczyń. Nie wszystkie pary chciałyby spędzić swój pierwszy dzień po ślubie w ten sposób.

Poprawiny możemy urządzić w miejscu, w którym organizowaliśmy weselePoprawiny możemy urządzić w miejscu, w którym organizowaliśmy wesele (by tophos )

Jeśli marzą nam się poprawiny na świeżym powietrzu, możemy zorganizować grilla – we własnym ogrodzie czy w ogródku należącym do lokalu, w którym odbywało się wesele. Grill nie wymaga tylu przygotowań co przyjęcie. Ciekawym pomysłem jest też piknik w parku czy na terenach poza miastem. Połączymy w ten sposób poprawiny z odpoczynkiem.

Poprawiny mogą być kolejną zabawą z tańcamiPoprawiny mogą być kolejną zabawą z tańcami (by davosmith )

Poprawinowe menu

Poprawinowe menu powinno być w miarę lekkie. Jeśli robimy przyjęcie w porze obiadowej, mile widziane będą przystawki, zupa, jedno danie mięsne, ciasta i owoce. W ramach późnego śniadania możemy zdecydować się, oprócz zestawu śniadaniowego, na jedno ciepłe danie.

W przypadku grilla, możemy wybrać zarówno na kiełbaski, jak i inne mięso (drób, karkówka) czy rybę. Warto podać też grillowane warzywa.

Wielu gości będzie wracało do domów własnymi samochodami, dlatego warto zrezygnować z wysokoprocentowych trunków na rzecz piwa (idealne zwłaszcza na grilla), lampki wina oraz napojów bezalkoholowych. Jeśli chcemy jednak podać wódkę, możemy przyrządzić drinki zamiast podawania „czystej” w kieliszkach.

Na poprawinach w porze obiadowej mile widziane będą: przystawki, zupa, danie mięsne, ciasta i owoceNa poprawinach w porze obiadowej mile widziane będą: przystawki, zupa, danie mięsne, ciasta i owoce (by fotograf62 )

W co się ubrać na poprawiny?

Poprawiny to impreza o wiele luźniejsza niż wesele i nie obowiązują tu tak eleganckie stroje. Warto zaznaczyć w zaproszeniach, jakich ubiorów oczekujemy, aby połowa gości nie przyszła w eleganckich spodniach/sukienkach, a pozostali – w dżinsach.

Na przyjęcie w restauracji panowie mogą założyć spodnie od garnituru bądź wygodniejsze spodnie z materiału oraz koszulę z długim lub krótkim rękawem – bez marynarki czy krawata. Panie mogą wybrać lekką sukienkę. Panna Młoda może wybrać wygodną sukienkę w jasnym, wyróżniającym się kolorze. Na grilla czy piknik wszyscy mogą natomiast przyjść w dżinsach.

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...

Na poprawinach obowiązują stroje zdecydowanie mniej oficjalneNa poprawinach obowiązują stroje zdecydowanie mniej oficjalne (by waltstoneburner )