Ślub jesienią - ubiór, dekoracje i menu weselne. Jak się przygotować do ślubu jesienią?

podroz poslubna w azji

Sezonem ślubnym bez wątpienia jest lato. Jesień bywa niedoceniana, a przecież tak kusi nas wspaniałymi kolorami! Również pogoda jest sprzyjająca – nie ma już upałów, ale nie jest też zimno.

Jesień to niezwykła pora roku

Jesień to niezwykła pora roku (by ryan_polei )

Jesień może zachwycić. Jeśli nie lubimy upałów albo pragniemy mieć ślub poza najpopularniejszymi miesiącami – warto pomyśleć nad tą porą roku.

Jesieni towarzyszy cała paleta ciepłych kolorów: czerwienie, pomarańcze, brązy i żółcie. Pora roku może stać się motywem przewodnim wesela.

Zaproszenia

Już podczas wybierania zaproszeń ślubnych możemy pięknie nawiązać do jesieni. Skrupulatnie dobrane kolory i zdobienia stworzą odpowiedni klimat. Może np. włożyć do zaproszenia zasuszony liść, który jest nieodłącznym symbolem jesieni?

Mały akcent jesieni możemy już umieścić na zaproszeniach ślubnychMały jesienny akcent możemy umieścić na zaproszeniach ślubnych (by duziedeliai )

Jak się ubrać?

Wiele osób rezygnuje ze ślubu jesienią z powodu zmiennej i niepewnej pogody. Fakt – może być ciepło i słonecznie, ale może też całymi dniami padać deszcz. Wybierając tę porę roku, powinniśmy odpowiednio przygotować nasz ślubny strój.

Jesienne dni bywają chłodne, dlatego jeśli nie chcemy mieć sukni z długim rękawem, zaopatrzmy się w sweter lub płaszczJesienne dni bywają chłodne, dlatego jeśli nie chcemy mieć sukni z długim rękawem, zaopatrzmy się w sweter lub płaszcz (by sop220 )

Panna Młoda

Suknia ślubna jesiennej Panny Młodej może wyglądać tak samo, jak dziewczyn wychodzących za mąż wiosną, latem czy zimą. Również z trenu nie musimy rezygnować. Aby jednak się nie ubrudził, warto sprawdzić czy jest podpinany z tyłu.

Zamiast welonu możemy włożyć na głowę wianek ze sztucznych kwiatów. Pamiętajmy, by współgrał on z naszym bukietem ślubnym.

Biorąc ślub jesienią nie trzeba wcale rezygnować z sukni z trenemBiorąc ślub jesienią nie musimy rezygnować z sukni z trenem (by dpstyles )

Panny Młode jesienią powinny zaopatrzyć się w okrycie wierzchnie: bolerko, etolę, sweter lub cienki płaszczyk. Może być ono w innym kolorze niż biały, np. w beżowym, brązowym, żółtym, pomarańczowym albo czerwonym – to najpiękniejsze kolory jesieni.

Jeśli chodzi o buty ślubne, najlepiej postawić na te z zakrytymi palcami. One również mogą być w kolorze innym niż biały.

Wrzos w roli bukietu ślubnegoWrzos w roli bukietu ślubnego (by ryan_polei )

Pan Młody

Jesienny Pan Młody doskonale będzie się prezentował w granatowym albo szarym garniturze. Biele i beże zdecydowanie lepiej prezentują się latem. Aby nie zmarznąć w kościele, warto zaopatrzyć się w lekki, elegancki płaszcz.

Nie zapomnijmy też o dużym parasolu!

Butonierka powinna nawiązywać do bukietu Panny MłodejButonierka powinna nawiązywać do bukietu Panny Młodej (by duziedeliai )

Jesienne dekoracje

Jesienne dekoracje dają duże pole do popisu. Powinny dominować tu odcienie czerwieni, żółci, pomarańczy, beżu i brązów. Na stole mogą pojawić się bukiety suszonych kwiatów, porozrzucane jabłka i orzechy oraz gałązki jarzębiny.

Jesień to czas królowania dyni! Również ona może pojawić się jako dekoracja sali (w pełnej okrągłości lub z wyciętymi wzorkami).

Nie zapomnijmy o nastroju, który da nam odpowiednie oświetlenie. Na stołach poustawiajmy świece ozdobione np. zbożem. Cudowny klimat stworzą też lampiony poustawiane przy oknach.

Liście, jabłka i jarzębiny mogą posłużyć nam jako jesienne dekoracjeLiście, jabłka i jarzębiny mogą posłużyć nam jako jesienne dekoracje (by mssarakelly )

Menu weselne

Jesienne menu weselne daje nam większe pole do popisu niż te serwowane latem. Nie jest już tak gorąco, więc potrawy nie będą tak szybko się psuły.

Królem wieczoru (oprócz oczywiście Pana Młodego) jest tort weselny. On również może być bardzo jesienny. Ozdobne lukrowe liście, kasztany czy jarzębiny będą słodyczą dodającą uroku. Tort może być też ozdobiony suszonymi kwiatami.

Również pozostałe dania powinny kojarzyć się nam z jesienią. Na przystawkę można podać np. oscypka z żurawiną, a jako dania ciepłe: zupę z dyni posypaną pestkami, schab nadziewany jabłkami i żurawiną albo placek ziemniaczany polany sosem z leśnych grzybów.

Jesień powinna być też widoczna w słodkim kąciku. Może zaserwować gościom babeczki nadziewane żurawiną, jabłecznik albo miodownik? Możemy tez samodzielnie zrobić cake pops, czyli ciastka na patyku, np. w kształcie dyni.

Jesienny tort weselnyJesienny tort weselny (by ryan_polei )

Sesja w plenerze

Piękną pamiątką ze ślubu jest sesja zdjęciowa w plenerze, która zwykle odbywa się kilka dni po uroczystości. Piękne i oryginalne zdjęcia wśród kolorowych liści to jeden z plusów ślubu o tej porze roku. Większość Panien Młodych chwali się przecież zdjęciami zrobionymi w środku lata.

Jesienne zdjęcia ślubne możemy zrobić w lesie, wśród pożółkłych liści, z parasolką w ręku i z kaloszami na nogach. A może romantyczny piknik z jabłkami i grzybami w tle? Pomysłów jest wiele!

Kilka jesiennych inspiracji znajdziecie także w naszej galerii.

Początki jesieni mogą być bardzo ciepłePoczątki jesieni mogą być bardzo ciepłe (by symic )