Welon ślubny od A do Z. Wszystko o welonie ślubnym. Wolon - co muszę wiedzieć?

podroz poslubna w azji

Wielokrotnie już oznajmiano, że welony wychodzą z mody. W miejsce tej charakterystycznej ozdoby włosów Panny Młodej proponuje się opaski, kapelusze, toczki, wianki.

Pamiętajmy jednak, że ślub to jedyna okazja, kiedy kobieta może założyć welon. Warto ją wykorzystać wbrew opiniom dyktatorów mody ślubnej. Alternatywne ozdoby włosów są również piękne, ale welon tak prędko z łask nie wyjdzie!

 Szczególnym typem welonu jest welon zakrywający twarz Panny MłodejSzczególnym typem welonu jest welon zakrywający twarz Panny Młodej (by tmarsee530 )

Zainteresują Cię również

Panna Młoda z grzywką Panna Młoda z grzywką
Na kilka miesięcy przed ślubem przeszukujemy Internet w celu znalezienia idealnego dla nas uczesania. Często obawiamy się, że...
Sukulenty w bukietach ślubnych i dekoracjach Sukulenty w bukietach ślubnych i dekoracjach
Jeśli marzy nam się piękny, oryginalny i wciąż kwiatowy bukiet ślubny, warto sięgnąć po sukulenty. Za oceanem już podbiły serca...

Symbolika welonu

Welon jest symbolem czystości i skromności. Jego historia jest bardzo długa. Ślubne welony znane są ze starożytnego Rzymu, choć ich rola była nieco inna – wręczano welon Pannie Młodej, ponieważ ten delikatny materiał okrywający włosy był znakiem rozpoznawczym mężatki. Zwyczaj ten przetrwał w chrześcijańskiej Europie, choć w nieco zmienionej formie – znaku rozpoznawczego panny, która staje się mężatką w momencie, kiedy mąż odkrywa jej osłoniętą tkaniną twarz.

Ślub to jedyna okazja, kiedy kobieta może założyć welonŚlub to jedyna okazja, kiedy kobieta może włożyć welon (by emerycophoto )

Rodzaje welonów

Welony dostępne są w różnych długościach. Najkrótsze sięgają Pannie Młodej do ramion. Nieco dłuższe sięgają do linii biustu, do łokcia czy do końca palców dłoni. Najdłuższym spośród welonów niesięgających ziemi jest welon o długości tzw. „do walca”.

Długie welony mogą sięgać podłogi bądź też ciągnąć się po ziemi (w tej kategorii mamy krótszy welon „kościelny” oraz dłuższy „katedralny”, który zgodnie z nazwą odpowiedni jest tylko do ceremonii w dużych kościołach).

Materiałem na welon musi być lekka, zwiewna, transparentna tkanina, taka jak tiul czy szyfon. Są też welony wykonane z delikatnej koronki. Welony mogą mieć różne faktury (gładka, siateczkowa). Welon może składać się z jednej warstwy materiału, ale są do wyboru również dwu- i trzywarstwowe.

Upięcie welonu nad kokiem optycznie wysmukla i wydłuża sylwetkęUpięcie welonu nad kokiem optycznie wysmukla i wydłuża sylwetkę (by johnhopephotography )

Popularnymi ozdobami welonu są kryształki Swarovskiego. Najlepiej wyglądają na welonie z gładkiego tiulu. Koronka jest już sama w sobie wystarczająco ozdobna. Zamiast kryształków welon mogą zdobić maleńkie perełki. Możemy też zdecydować się na welon haftowany bądź wyszywany srebrną nicią. Ozdobą może być również lamówka wykańczająca materiał lub wzór wycięty u dołu tkaniny (materiał cięty w koła, romby itp.).

Szczególnym typem welonu jest welon zakrywający twarz Panny Młodej. Zwykle jest to welon półdługi. Pamiętajmy, że odsłonięcie twarzy Panny Młodej to męskie zajęcie – może to zrobić ojciec, który prowadzi córkę do ołtarza, ale zwykle rola ta przypada mężowi, który po przysiędze odrzuca welon żony do tyłu, aby złożyć pierwszy małżeński pocałunek.

Pamiętajmy, że odsłonięcie twarzy Panny Młodej to męskie zajęciePamiętajmy, że odsłonięcie twarzy Panny Młodej to zajęcie dla mężczyzny (by andrewmorrell )

Wybór welonu

Właściwy wybór welonu zależy od kilku czynników: kształtu twarzy, figury Panny Młodej, a także od stylu, kroju i zdobień sukni ślubnej.

Kształt twarzy: do twarzy okrągłej najlepiej pasuje welon opadający po bokach (zasłaniający uszy), natomiast Panna Młoda o wysmukłej, wąskiej twarzy powinna zrezygnować z upinania welonu wysoko. Przy twarzy kwadratowej najlepiej sprawdzi się welon długi, wielowarstwowy. Owalna twarz daje natomiast praktycznie nieograniczone pole do popisu.

Zainteresują Cię również

Jesienne bukiety ślubne Jesienne bukiety ślubne
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Wielobarwne liście i kwiaty ożywiają ogrody, ale i wiązanki ślubne. Poniżej...
Żywe kwiaty jako ozdoba fryzury ślubnej Żywe kwiaty jako ozdoba fryzury ślubnej
Welon, wianek, tiara, ozdobny grzebień a może kwiat? Wybór dodatków do włosów jest ogromny. Ostatnio znów modne stały się...

Figura Panny Młodej: niskie i dobrze zbudowane panie mogą optycznie wydłużyć i wysmuklić swoją sylwetkę dzięki dobraniu długiego, prostego, ciągnącego się po ziemi welonu. Kobiety niskie i drobne powinny natomiast wybierać raczej spośród welonów krótkich i półdługich. Bardzo długi welon to z drugiej strony również propozycja dla wysokich i zgrabnych pań, które decydują się na suknię z trenem. Bardzo szczupła Panna Młoda dobrze będzie wyglądać w rozbudowanym, wielowarstwowym welonie. Nie powinna dobierać długiego, prostego i wąskiego – zwłaszcza, jeśli jest wysoka. Welon nie powinien kończyć się w okolicach tej części ciała, którą pragniemy zatuszować (np. panie o szerokich ramionach nie będą wyglądały dobrze w welonie do ramion).

Suknia ślubna:pamiętajmy, że strojna suknia nie lubi równie strojnego welonu. Jeśli zdecydowałyśmy się na kreację z kryształkami, kolorowymi wstawkami, kwiatami czy innymi przyciągającymi wzrok ozdobami, wybierzmy prosty welon. Gładki welon będzie też odpowiedni do rozłożystej sukni. Przy skromnej, klasycznej sukni możemy natomiast pokusić się o welon ozdobny, który będzie stanowił kropkę nad „i” całej kreacji.

Nie obawiajmy się, że długi welon popsuje nam zabawę weselną. Można wybrać welon dwuwarstwowy, którego druga, dłuższa warstwa, jest podpinana do pierwszej. Po ceremonii można tę część odpiąć.

Pamiętajmy, aby dobrać welon w tym samym odcieniu bieli, co suknia ślubna. Rodzaje zdobień i wykończeń również powinny ze sobą współgrać: do koronkowej sukni welon wykończony koronką, itp.

Materiałem na welon musi być lekka, zwiewna, transparentna tkaninaMateriałem na welon musi być lekka, zwiewna, transparentna tkanina (by johnhopephotography )

Strojna suknia nie lubi równie strojnego welonuStrojna suknia nie lubi równie strojnego welonu (by johnhopephotography )

Pamiętajmy, aby dobrać welon w tym samym odcieniu bieliPamiętajmy, aby dobrać welon w tym samym odcieniu bieli co suknia (by andrewmorrell )

Upinamy welon

Welon upina przed ceremonią świadkowa. Dobrze, aby wcześniej nauczyła się, jak sprawnie to zrobić – tak, aby welon nie odpiął się sam, a jednocześnie, by jego odpinanie podczas oczepin nie zniszczyło fryzury Panny Młodej.

Upięcie welonu nad kokiem optycznie wysmukla i wydłuża sylwetkę (pod warunkiem, że kok jest zawiązany na czubku głowy, a nie niżej, w formie koka hiszpańskiego). Welon może być też efektownie upięty pod kokiem. Ciekawy efekt daje zebranie welonu na czubku głowy, ale jest to propozycja dla pań ceniących oryginalność i nieszablonowość. Podobnie ma się sprawa z welonem upiętym asymetrycznie, opadającym nie na plecy, ale na bok. Możemy taki welon upiąć nad asymetrycznym, uwiązanym na boku kokiem.

Kok nie jest oczywiście niezastąpiony. Panna Młoda chcąca zaprezentować swe piękne, długie włosy, nie musi ich chować w węzełku. Może pofantazjować z luźniejszymi upięciami, z artystycznym nieładem czy po prostu z włosami naturalnie spływającymi na ramiona, a welonem przypiętym (np. za pomocą zdobnego grzebyczka) z tyłu lub na czubku głowy.

Długie welony mogą sięgać podłogi bądź też ciągnąć się po ziemi Długie welony mogą sięgać podłogi bądź też ciągnąć się po ziemi (by merrimentevents )

Zainteresują Cię również

Męski manicure Męski manicure
Dłonie są wizytówką człowieka – nie tylko kobiety, ale i mężczyzny. Minęły już na szczęście czasy, w których wszelkie zabiegi...
Krótkie włosy w dniu ślubu Krótkie włosy w dniu ślubu
Czy może być równie ważne dla Panny Młodej co suknia ślubna? Oczywiście fryzura! Jest ona dopełnieniem stylizacji ślubnej. Ale czy...

 

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location