Kuliste bukiety ślubne. Rodzaje okrągłych bukietów. Do jakiej sukni ślubnej pasują?

Kuliste bukiety z ciasno i gęsto ułożonych kwiatów w formie idealnego półkola prezentują się niezwykle pięknie i jednocześnie pasują do niemal każdej sukni ślubnej, nic więc dziwnego że Panny Młode wciąż najchętniej wybierają właśnie takie klasyczne wiązanki.

 Kuliste bukiety są wciąż najbardziej popularne wśród wiązanek ślubnychKuliste bukiety są wciąż najbardziej popularne wśród wiązanek ślubnych (by jessucka )

Rodzaje kulistych bukietów

Najpopularniejszym okrągłym bukietem jest oczywiście klasyczny bie­der­meier, czyli zwarty, gęsty bukiet, w którym kwiaty układają się w okręgi, a całość tworzy idealną półkulę o równej powierzchni.

W tego typu wiązance można zarówno łączyć różne gatunki kwiatów jak i kolory, choć równie pięknie prezentują się bukiety z jednego rodzaju kwiatów oraz bukiety monochromatyczne. Łodygi kwiatów zazwyczaj związywane są wstążką, choć dopuszczalne są również bardziej dekoracyjne formy, jak np. broszki.

Kolejny bukiet to nosegay. Od poprzedniego różni się tym, że jest niewielkich rozmiarów, a kwiaty nie tworzą aż tak idealnie równej powierzchni, choć nadal zachowują formę kulistą. Łodygi są zwykle ciasno owinięte wstążką. Nosagay może być zarówno wykonany z jednego rodzaju kwiatów jak i stanowić kompozycje z kilku różnych gatunków kwiatów, zazwyczaj w jednym kolorze.

Przykład bukietów typu nosegayPrzykład bukietów typu nosegay (by roosterfarm )

Ostatnim prezentowanym i zarazem najrzadziej wybieranym przez przyszłe Panny Młode rodzajem kulistego bukietu jest pomander. W tego typu wiązance główki kwiatów tworzą idealną kulę. Ponieważ kwiaty pozbawione są łodyg, pomander trzyma się w ręku za pomocą przymocowanej do niego wstążki. Do stworzenia takiej kompozycji najczęściej wykorzystuje się jeden rodzaj kwiatów, w jednym kolorze.

Do jakiej sukni ślubnej?

Okrągłe bukiety, zwłaszcza biedermeier, pasują do niemal każdego fasonu sukni ślubnej, zwłaszcza tych utrzymanych w romantycznym stylu, a także krótkich sukienek. Nietypowy pomander będzie pięknym dodatkiem dla Panny Młodej w prostej sukni odcinanej pod biustem (tzw. greczynka).

Kuliste bukiety są bardzo uniwersalne - pasują do każdej sukni ślubnejKuliste bukiety są bardzo uniwersalne – pasują do każdej sukni ślubnej (by lbrummphoto )

Odpowiednie kwiaty...

Do kulistych czy półokrągłych bukietów najlepiej sprawdzą się kwiaty o kulistym kształcie, takie jak róże, piwonie, hortensje i goździki, ale bez problemu można w nie wkomponować także pojedyncze inne kwiaty, jak np. storczyki czy lilie.

Róże

Kwiaty dostępne są przez cały rok w wielu odmianach kolorystycznych. Na rynku dostać można także kwiaty barwione, np. na niespotykany u róż kolor niebieski. Decydując się na róże mamy pewność że bukiet będzie piękny, elegancki i będzie pasował do niemal każdej stylizacji. Najdostojniej prezentują się same, choć można je oczywiście łączyć z innymi kwiatami np. hortensjami lub liliami.

Kuliste bukiety najczęściej wykonywane są z jednego rodzaju kwiatówKuliste bukiety najczęściej wykonywane są z jednego rodzaju kwiatów (by elpadawan )

Piwonie

Bukiet z różowych piwonii będzie prezentować się niezwykle romantycznie. To idealny wybór do letnich, delikatnych, zwiewnych czy koronkowych stylizacji. Są to kwiaty typowo sezonowe. Na giełdach i w kwiaciarniach dostać je można jedynie w maju i czerwcu, później jest o nie bardzo trudno, a ceny są wysokie. Kwiaty występują w wielu wariantach kolorystycznych, lecz najpopularniejsze są te w odcieniach różu – od jasnego, pudrowego przez amarant po ciemną malinę. Świetnie wyglądają same jak i w kompozycji z innymi kwiatami, np. różami.

Hortensje

Jedna duża kula hortensji może bez problemu posłużyć za cały bukiet. Kwiaty dostępne są od wiosny aż do jesieni i występują w wielu odmianach kolorystycznych – od bieli i kremu, przez odcienie różu, niebieskiego aż po zielonkawe i żółte. Do wiązanek ślubnych zazwyczaj wykorzystuje się białe i zielonkawe hortensje jako tło dla np. róż czy innych kwiatów. Same prezentują się jednak równie pięknie, zwłaszcza te w odcieniach błękitu!

Goździki

Goździki w bukietach ślubnych są wciąż mało popularne w Polsce, gdyż najpewniej źle się nam kojarzą. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, gdyż są to kwiaty stosunkowo niedrogie, dostępne przez cały rok i występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Mogą być świetną alternatywą dla trudno dostępnych piwonii. Do wiązanki ślubnej można wykorzystać same goździki jak i połączyć je z różami czy storczykami. Efekt będzie przepiękny!

Biedermeier z róż i hortensjiBiedermeier z róż i hortensji (by farmking )

Pomander może być nie tylko piękną dekoracją stołu czy Sali weselnej, ale sprawdz się także jako ślubny bukietPomander może być nie tylko piękną dekoracją stołu czy sali weselnej, ale sprawdzi się także jako ślubny bukiet (by beautiful-dissaster )