Butonierka – czyli niezbędny element ślubnego garnituru. Co to jest butonierka. Jakie kwiaty pasują do butonierki?

podroz poslubna w azji

Jednym z nieodłącznych atrybutów eleganckiego Pana Młodego, który stanowi ważne dopełnienie całej stylizacji ślubnej jest kwiat wsunięty w butonierkę. Jest to stary i piękny zwyczaj, który warto pielęgnować.

Kwiat w butonierce to bardzo elegancki dodatek do garnituru ślubnegoKwiat w butonierce to bardzo elegancki dodatek do garnituru ślubnego (by tophos )

Co to jest butonierka?

Butonierka (z fr. boutonnière – od bouton, co oznacza guzik) to niewielkie przecięcie w lewej klapie marynarki, w które wsuwa się kwiat lub przyozdabia miniaturowym orderem, logo, ozdobnymi przypinkami itp. w zależności od okazji i charakteru uroczystości. Butonierka często mylona bywa z brustaszą – niewielką kieszonką piersiową, jak i z poszetką – ozdobną chusteczką.

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Połączenie kwiatka w butonierce z białą poszetkąPołączenie kwiatka w butonierce z białą poszetką (by johnhopephotography )

Historia butonierki

Dawniej butoniera służyła do zapinania najwyższego guzika w klapie marynarki.

Każdy elegancki mężczyzna w XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku obowiązkowo nosił kwiat w butonierce. Zwyczaj ten wywodzi się ze słynącej z surowości obyczajowej epoki wiktoriańskiej, kiedy to kwiaty miały wysyłać odpowiednie sygnały płci przeciwnej. Przykładowo czerwony goździk oznaczał namiętność i miłosną fascynację. Biały natomiast sygnalizował oddanie i niewinne uczucie, dlatego też Pan Młody zakładał go w dniu ślubu.

Z czasem marynarki zapinane pod samą szyję wyszły z mody, górny guzik zniknął z klapy a marynarki zaczęto nosić z modnie opuszczonymi klapami. Pozostałe przecięcie w klapie, zaczęto wykorzystywać do celów zdobniczych.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...

Kwiat w butonierce nie jest zarezerwowany jedynie dla Pana MłodegoKwiat w butonierce nie jest zarezerwowany jedynie dla Pana Młodego (by Katsu Nojiri )

Kwiaty w butonierce mogą być białe, ale idealnie sprawdzają się również te w innym kolorzeKwiaty w butonierce mogą być białe, ale idealnie sprawdzają się również te w innym kolorze (by meddygarnet )

Kwiat w butonierce

Kwiat powinien być żywy i pojedynczy, ewentualnie ozdobiony zieloną gałązką. Najlepiej jeśli jest dopasowany do bukietu Panny Młodej – można użyć takiego samego kwiatu, jaki znajduje się w bukiecie. Wkładamy go w przecięcie, a łodygę przeplatamy przez butonierkę. Najpopularniejsze są goździki i gardenie, a także tuberozy, róże i chabry. Kwiaty mogą być w wielu kolorach – czerwonym, żółtym, niebieskim i różowym. Najbardziej tradycyjnym kwiatem na ślub jest jednak biały goździk. Czerwony natomiast idealnie pasuje do smokingu. Można go nosić razem z poszetką, ale powinny one tworzyć harmonijną całość.

Ozdoba butonierki powinna harmonizować z pozostałymi dodatkamiOzdoba butonierki powinna harmonizować z pozostałymi dodatkami (by johnhopephotography )

Zainteresują Cię również

Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....
Buty idealne do ślubu i nie tylko Buty idealne do ślubu i nie tylko
Kiedyś nikt nie wyobrażał sobie butów ślubnych w kolorze innym niż biel i jej odcienie, co niestety wiązało się z mocno...