Alkohol na weselu – jaki alkohol będzie idealny na przyjęcie wesele? Ile alkoholu powinno się znaleźć na weselnym stole?

Zapewnienie odpowiedniej ilości dobrego alkoholu to jedna z ważnych kwestii weselnych przygotowań – większość osób nie wyobraża sobie dobrej zabawy bez trunków. 

Jakie alkohole wybrać, jak je zaserwować oraz ile alkoholu kupić, by go nie zabrakło, ale również zbyt wiele nie zostało? To pytania, które rozważa przed ślubem wiele par, zwłaszcza że alkohol to niemały wydatek.

Dobry alkohol jest ważnym elementem udanego przyjęcia weselnegoDobry alkohol jest ważnym elementem udanego przyjęcia weselnego (by merrimentevents )

Zainteresują Cię również

Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...
Obrączki ślubne z różowego złota Obrączki ślubne z różowego złota
Miedź w różnych jej odcieniach na dobre rozgościła się w sklepach jubilerskich i wnętrzarskich. Delikatny, różowawy, metaliczny...

Alkohol na weselu: jaki, ile i jak podać?

Wódka

Obliczając, ile wódki potrzebujemy, możemy przyjąć, że na osobę przypada średnio pół litra tego tradycyjnego trunku. Pamiętajmy jednak, że alkoholu nie może zabraknąć, więc należy zakupić nieco zapasowych butelek (wliczcie w to „bramę” i „nagrody” w zabawach weselnych). Upewnijmy się, czy miejsce, w którym się zaopatrujemy przyjmuje zwroty nadprogramowej ilości alkoholu.

Wódkę podajemy schłodzoną do temperatury 8-10°C. Najlepiej, aby butelki znajdowały się w kubełkach z lodem, tak aby alkohol zawsze miał odpowiednią temperaturę. Wódkę wlewamy do małych kieliszków bez nóżki. Podajemy ją, gdy goście zasiądą do stołów.

Pamiętajmy, że nie wszyscy goście lubią wódkę w czystej postaci. Warto więc zadbać o odpowiednie składniki do drinków, które będą urozmaiceniem weselnego stołu. Można wymieszać wódkę z sokiem owocowym, tonikiem, colą, bądź też innym alkoholem (np. likierem).

„Alkohol leje się strumieniami” – jak widać, to wcale nie musi być metafora„Alkohol leje się strumieniami” – jak widać, to wcale nie musi być metafora (by edalene )

W alkoholu weselnym liczy się nie tylko smak i moc, ale również atrakcyjne podanieW alkoholu weselnym liczy się nie tylko smak i moc, ale również atrakcyjne podanie (by merrimentevents )

Szampan

Toast szampanem jest tradycyjnym sposobem powitania świeżo poślubionej Młodej Pary, dlatego nie powinno zabraknąć kieliszka tego musującego trunku dla każdego z gości. Niekiedy toasty szampanem odbywają się jeszcze w sali ślubów, innym razem – w lokalu.

Szampan jest podawany w długich, cienkich kieliszkach. Koniecznie musi być schłodzony (najlepiej do temperatury 6-8°C). Dla gości, którzy nie piją alkoholu warto przygotować kieliszki z szampanem bezalkoholowym, aby również mogli uhonorować Młodą Parę. Oszacowując, jaką ilość szampana musimy zakupić, liczmy jedną butelkę na 5 osób.

Czy wiecie, że savoir-vivre nakazuje, aby kieliszki były ustawione po prawej stronie nakrycia?Czy wiecie, że savoir-vivre nakazuje, aby kieliszki były ustawione po prawej stronie nakrycia? (by tophos )

Wino

Wino gości już prawie na każdym weselu. Jeśli występuje ono w charakterze „alkoholu dodatkowego”, podawanego obok wódki, zwykle wystarczy jedna butelka na 3-5 osób. Kupmy więcej, jeśli wino będzie najważniejszym alkoholem obecnym na stole. Warto również dowiedzieć się, którzy spośród gości w ogóle nie piją wódki, natomiast chętnie skosztują wina.

Najczęściej kupuje się wina białe (lub różowe) oraz czerwone w proporcji pół na pół. Najlepiej wybrać wino półsłodkie lub półwytrawne.

Wino czerwone podajemy w temperaturze pokojowej, w dość dużych, szerokich u dołu kieliszkach. Otwórzmy je na pół godziny przed podaniem.

Dobrym pomysłem na zimowy weselny trunek jest grzane wino z miodem, przyprawami korzennymi i pomarańczą. „Grzańca” podajemy w kubkach (najlepiej glinianych), kufelkach lub eleganckich szklankach.

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w odcieniach różu Ślub i wesele w odcieniach różu
Róż to jeden z najpiękniejszych i najbardziej optymistycznych kolorów z całej palety barw. To zdecydowanie kolor szczęścia, nie...
Mała czarna na wesele Mała czarna na wesele
Kiedyś nie do pomyślenia, dziś coraz częściej można ją spotkać na weselnych przyjęciach. O kim mowa? Oczywiście o małej czarnej....

Białe wino powinno być nieco schłodzone. Podajemy je w kieliszkach o kształcie tulipana.

Wina można ustawić na weselnych stołach lub gdzieś z boku, na osobnym stoliku, np. na tarasie lub w kąciku z ciastami.

Młodą Parę tradycyjnie witamy szampanemMłodą Parę tradycyjnie witamy szampanem (by edalene )

Na weselu warto zapewnić kilka składników niezbędnych do sporządzenia drinkówNa weselu warto zapewnić kilka składników niezbędnych do sporządzenia drinków (by merrimentevents )

Miód pitny

Na weselnym stole może się także pojawić ten tradycyjny, szlachetny polski napitek. Jest on wręcz niezbędny na weselu tematycznym w stylu staropolskim. Najlepszym, ale i najdroższym miodem jest półtorak.

Miód podajemy zwykle w temperaturze pokojowej; zimą możemy go też serwować na gorąco, z przyprawami korzennymi i pomarańczą.

Piwo i cydr

Te niskoprocentowe alkohole najlepiej sprawdzą się na poprawinach, choć cydr zdobywa popularność również jako trunek podawany na weselach. Piwo będzie idealne na poprawinowego grilla.

Trunkiem idealnie nadającym się do wznoszenia toastu jest wino lub szampanTrunkiem idealnie nadającym się do wznoszenia toastu jest wino lub szampan (by edalene )

Trunki domowe

Na weselu możemy zaserwować również nalewki domowej roboty. Nie zapomnijmy jednak zapytać właściciela lokalu, czy możemy taki alkohol wnieść na stół.

Osoby niepijące na weselu

Wśród gości mogą znaleźć się zarówno osoby niepełnoletnie, jak i inne osoby, które nie chcą lub nie mogą pić alkoholu. Pamiętajmy, że nie należy namawiać osób niepijących do toastów i „kolejek”. Jednocześnie powinniśmy zapewnić im atrakcyjny wybór napojów bezalkoholowych, na przykład koktajle mleczne lub napoje typu smoothies, podane w eleganckich szklankach, przyozdobione parasolkami i owocami.

Nie zapominajmy o osobach niepijących i im także zaserwujmy smaczne napojeNie zapominajmy o osobach niepijących i im także zaserwujmy smaczne napoje (by tophos )

Zainteresują Cię również

Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych Jak nie ubierać się na wesele – poradnik dla gości weselnych
Bywa że dobór odpowiedniego stroju na ślub i wesele spędza sen z powiek niejednego gościa weselnego, bez względu na płeć. Poniżej...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...

 

Komentarze (10)

This comment was minimized by the moderator on the site

My liczyliśmy 0,5 litra wódki na głowę męską i 0,75 wina na głowę damską. Przyjęcie nie było długie - trwało około 6 h. No i trochę alkoholu nam i tak zostało. Nie było bram i konkursów, ale kilka butelek rozdaliśmy odjeżdżającym gościom

This comment was minimized by the moderator on the site

Na weselach zdecydowanie najbardziej lubię szampana i strasznie ubolewam, jak ktoś z obsługi zabiera mi niedopity kieliszek - moja chęć delektowania się jest nader często uważana za "już skończyłam, zabierzcie to!"

This comment was minimized by the moderator on the site

zdecydowanie żubrówka biała się sprawdza na weselach

This comment was minimized by the moderator on the site

U nas sprawdziła się wódka Krupnik

This comment was minimized by the moderator on the site

My mieliśmy wódkę Krupnik (4 lata temu), 0,5 litra na gościa, kilka butelek wina. Kilka dni temu rozmawiałam ze znajomymi i pytali się mnie jaką wódkę najlepiej kupić. Jak powiedziałam, że Krupnik to mnie wyśmiali. Podobno teraz jest to najgorsza...

My mieliśmy wódkę Krupnik (4 lata temu), 0,5 litra na gościa, kilka butelek wina. Kilka dni temu rozmawiałam ze znajomymi i pytali się mnie jaką wódkę najlepiej kupić. Jak powiedziałam, że Krupnik to mnie wyśmiali. Podobno teraz jest to najgorsza wódka. Kupili w końcu Pana Tadeusza w super cenie (17zł) bezpośrednio od znajomego przedstawiciela.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Mówić szczerze, nie wyobrażam sobie wesela bez tradycyjnego toastu szampanem. Ostatnio u znajomych wprowadzono przy tej okazji bardzo ciekawe "kieliszki zastępcze":) z czekolady zakupione na http://www.slodkiswiat.com.pl/, nie wytrzymałam,...

Mówić szczerze, nie wyobrażam sobie wesela bez tradycyjnego toastu szampanem. Ostatnio u znajomych wprowadzono przy tej okazji bardzo ciekawe "kieliszki zastępcze":) z czekolady zakupione na http://www.slodkiswiat.com.pl/, nie wytrzymałam, musiałam o to dopytać:). Podobnie potraktowano torta i podano go w bardzo ładnych i smacznych pucharkach czekoladowych. Prezentowało się to przepięknie, a co najważniejsze nie rozpływało w dłoni.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Ja jakiś czas temu byłam na weselu, gdzie podanie alkoholu i torta wszystkich zaskoczyło. Zamiast klasycznej zastawy pojawiły się czekoladowe likierówki i pucharki. Wszyscy goście na początku troszkę się zdziwili, ale pomysł ogólnie uznano za...

Ja jakiś czas temu byłam na weselu, gdzie podanie alkoholu i torta wszystkich zaskoczyło. Zamiast klasycznej zastawy pojawiły się czekoladowe likierówki i pucharki. Wszyscy goście na początku troszkę się zdziwili, ale pomysł ogólnie uznano za rewelacyjny. Dodam, że czekolada nie rozpływała się w dłoni. Co sądzicie o takim podaniu ciast i lodów (...)

Czytaj więcej
Komentarz ostatnio edytowany około 9 lat(a) temu przez Bogusia Rejnsz Bogusia Rejnsz
This comment was minimized by the moderator on the site

Jestem zdecydowaną zwolenniczką win na weselach. Ostatnio byłam na weselu u swojej przyjaciółki. Pomagałam jej troszkę w organizacji przyjęcia, także zadbałam o to, abym miała na przyjęciu swój ulubiony trunek. Zdecydowałyśmy się na zamówienie w...

Jestem zdecydowaną zwolenniczką win na weselach. Ostatnio byłam na weselu u swojej przyjaciółki. Pomagałam jej troszkę w organizacji przyjęcia, także zadbałam o to, abym miała na przyjęciu swój ulubiony trunek. Zdecydowałyśmy się na zamówienie w sklepie internetowym firmy Dekanter. Mają szeroki zakres win w korzystnych cenach, a przy większym zamówieniu naliczany jest również rabat. Bardzo fajny sklep, myślę, że skuszę się niedługo na zamówienie paru win do domu.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

My mieliśmy głownie wina, i zamawialiśmy je w sklepie Winezja, maja takie fajne zestawy na konkretną ilośc osób i każdy mogł coś dla siebie wybrać. Mieliśmy też trochę whiskey ale tym się mąz zajmował.

This comment was minimized by the moderator on the site

Ja najbardziej lubię właśnie szampana i na własne wesele razem z cateringiem z baru Bubbles zamówiliśmy właśnie ten alkohol. Szczerze mówiąc, trochę się obawiałam, bo wszyscy są raczej przyzwyczajeni do wódki na weselach, a u nas był szampan....

Ja najbardziej lubię właśnie szampana i na własne wesele razem z cateringiem z baru Bubbles zamówiliśmy właśnie ten alkohol. Szczerze mówiąc, trochę się obawiałam, bo wszyscy są raczej przyzwyczajeni do wódki na weselach, a u nas był szampan. Niepotrzebnie się martwiłam, nikomu to nie przeszkadzało i wszyscy się po bąbelkach świetnie bawili

Czytaj więcej
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location