Kamerzysta na weselu. Czy warto mieć film z wesela? A może lepiej zdecydować się na teledysk ślubny?

podroz poslubna w azji

Pamiątki ze ślubu w postaci fotografii są czymś tak naturalnym, że większość par decyduje się na ślubne sesje fotograficzne bez mrugnięcia okiem.

Zatrudnienie kamerzysty na uroczystość nie jest już tak oczywiste. Niektórzy uznają film za wyjątkową pamiątkę, innym nie jest on niezbędny lub też uważają oni usługę za zbyt drogą. Dlatego rozważmy wszystkie „za” i „przeciw” oraz prześledźmy propozycje filmów weselnych i kwalifikacje kamerzystów.

Kamera na weselu to jeden ze sposobów na uwiecznienie wspomnieńKamera na weselu to jeden ze sposobów na uwiecznienie najpiękniejszych wspomnień (by tophos )

Zainteresują Cię również

Pierwszy taniec w stylu Pierwszy taniec w stylu "Grease"
Ostatnio oglądałam z przyjaciółką jej film z wesela, które odbyło się kilka lat temu i na scenie z pierwszym tańcem usł...
Śpiewany teledysk ślubny M&M Śpiewany teledysk ślubny M&M
Z niecierpliwością czekaliśmy na ślub niezwykle sympatycznej pary, Marty i Marcina, która podzieliła się z nami swoimi...

Czy zatrudniać kamerzystę?

Dobry film ze ślubu i wesela to większy wydatek niż sesja fotograficzna. Z tego powodu wiele par nie decyduje się w ogóle zatrudniać kamerzysty, bądź też próbuje znaleźć najtańsze opcje.

Bo czy warto wydać niebagatelną sumę na kilkugodzinny, nudny film, z całą mszą nagraną z jednej pozycji, pozowanymi przygotowaniami i ustawianymi scenami? Z tym kojarzy się wielu osobom „tradycyjny” film weselny.

Dlatego, jeśli już decydujemy się na film ślubny (będzie to pamiątka inna niż zdjęcia, które nie oddadzą głosu, muzyki, choreografii tańca itp.), pomyślmy o przeznaczeniu nieco większej kwoty na film profesjonalny i nowoczesny.

Jeśli jednak jest to za duży wydatek, zainwestujmy raczej w piękną sesję zdjęciową. Lepsza jedna, naprawdę dobra pamiątka niż dwie kiepskiej jakości.

W dzisiejszych czasach wiele par rezygnuje z kamerzysty na weseluW dzisiejszych czasach wiele par rezygnuje z kamerzysty na weselu (by rocksee )

Wybór kamerzysty

Decyzja zapadła – chcemy mieć pamiątkę ze ślubu i wesela w postaci filmu. Kolejnym krokiem jest wybór osoby, która się tym zajmie. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Dobrzy kamerzyści mają często terminy zarezerwowane wiele miesięcy naprzód.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamerzysty? Po pierwsze, obejrzyjmy strony internetowe wytypowanych firm. Zobaczmy fragmenty nakręconych już filmów weselnych, często zamieszczanych w ramach prezentacji firmy. Zwróćmy uwagę, jak prezentuje się cała strona. Jest ona wizytówką firmy i jeśli nie jest przygotowana kreatywnie i estetycznie, możemy mieć też obawy co do jakości filmu.

Kolejny etap to spotkanie „oko w oko”. Obejrzyjmy sprzęt (może to być dobra kamera, ale i lustrzanka cyfrowa kręcąca dobrej jakości filmy), zobaczmy wcześniejsze nagrania, porozmawiajmy z pracownikami. Przedstawmy nasze oczekiwania, wysłuchajmy propozycji i zastanówmy się czy firma nam odpowiada. Pamiętajmy o umowie!

Dobry film weselny musi być dynamiczny, wzruszający i profesjonalnie zmontowanyDobry film weselny musi być dynamiczny, wzruszający i profesjonalnie zmontowany (by ronniechan )

Zainteresują Cię również

M&M – podziękowania dla rodziców M&M – podziękowania dla rodziców
Bukiet kwiatów i dedykacja piosenki „Cudownych rodziców mam” coraz rzadziej wystarczają Młodym Parom, które w dniu ślubu...
Panna Młoda na rolkach Panna Młoda na rolkach
Widzieliście kiedyś Pannę Młodą na rolkach? Nie? To teraz macie okazję! Okazuje się, że suknia ślubna wcale nie wyklucza...

Cechy dobrego filmu ślubno-weselnego

Dobry film jest dziełem dobrego kamerzysty. A dobry kamerzysta to nie tylko profesjonalista w swoim fachu, dysponujący dobrej jakości sprzętem, ale również osoba dyskretna, dzięki której niemalże nie odczujemy obecności kamery. Fachowiec nie będzie ustawiał gości ani prosił Młodych o powtórzenie wyjścia z samochodu.

Dobry film weselny powinien odbiegać od utrwalonego przez lata stereotypu. Musi być dynamiczny, wzruszający, wolny od dłużyzn, profesjonalnie zmontowany. Powinien odzwierciedlać wyjątkowe emocje tego dnia. Zamiast prostych animacji w rodzaju białych gołąbków, twórca powinien zatroszczyć się o podkład muzyczny i ciekawe efekty. Coraz częściej w film wplata się krótkie wywiady z Parą Młodą i gośćmi.

Na końcu filmu umieszcza się zwykle skrót najważniejszych momentów tego wyjątkowego dnia.

Trendy w filmowaniu – tradycyjny film kontra reportaż i ślubny teledysk

„Tradycyjna” wersja filmu weselnego jest wciąż wybierana przez pary ze względu na najniższą cenę. Koszt takiego filmu wynosi zwykle od 1000 do 1500 zł. Film trwa kilka godzin (zazwyczaj od 3 do 5) i zawiera nagranie z całej mszy św., większość szczegółów z wesela, ujęcia wszystkich gości… Jednym słowem – z pewnością nic nie zostanie pominięte i taki film będzie pamiątką szczegółową. Wszystko to jednak za cenę… nudy. Nawet dobry film męczy po kilku godzinach. „Tradycyjny” film weselny zwykle po jednym obejrzeniu kurzy się na półce.

Dziś panuje tendencja do skracania nużących filmów weselnych. Nowoczesny film ma formę zbliżoną do reportażu i trwa 1-1,5 godziny. Jest bardziej naturalny, pozbawiony dłużyzn. Zawiera najważniejsze chwile tego niezwykłego dnia. Wiele par po obejrzeniu nowocześnie nakręconego filmu rezygnuje z opcji pięciogodzinnego nagrania.

Kamerzysta powinien być osobą dyskretną, dzięki której nie odczujemy obecności kameryKamerzysta powinien być osobą dyskretną, dzięki której nie odczujemy obecności kamery (by globallives )

Niektórzy uznają film z wesela za wyjątkową pamiątkę, inni za zbędny wydatekNiektórzy uznają film z wesela za wyjątkową pamiątkę, inni za zbędny wydatek (by everypassingminute )

Krótki film jest bardziej kosztowny (3000-5000 zł), ponieważ jego montaż wymaga o wiele więcej wysiłku. Niełatwo wyłuskać najważniejsze fragmenty z wielogodzinnego nagrania. Jeśli wybierzemy profesjonalnego kamerzystę, efekt jest jednak wart swej ceny.

Bardzo nowoczesną formą jest teledysk ślubny. Trwa on zaledwie kilka minut i zawiera pieczołowicie dobrany zestaw najważniejszych momentów dnia, dla których tłem jest utwór muzyczny. Choć bardzo krótka, ta forma jest jednak dość droga – kosztuje mniej więcej tyle, co film godzinny.

Krótki film będzie bardziej kosztowny, ponieważ jego montaż wymaga o wiele więcej wysiłkuKrótki film będzie bardziej kosztowny, ponieważ jego montaż wymaga o wiele więcej wysiłku (by ronniechan )

Zainteresują Cię również

Jak książę na białym koniu? Pomysł na zaręczyny Jak książę na białym koniu? Pomysł na zaręczyny
Zaręczyny, czy to tradycyjne w gronie rodzinnym czy bardziej osobiste sam na sam, są chwilą niezwykle wzruszającą i... ulotn...
Filmik z podziękowaniem dla rodziców Filmik z podziękowaniem dla rodziców
Jest taki moment w trakcie wesela, kiedy Para Młoda, która rozpoczyna właśnie nową drogę życia, dziękuje rodzicom za trud...

 

Komentarze (7)

This comment was minimized by the moderator on the site

My nie mieliśmy kamerzysty. Nie mogłam sobie wyobrazić, że ktoś by ze mną chodził krok w krok i wychwytywał wszystko. Owszem, jest to ładna pamiątka, ale my jednak wolimy zdjęcia.

This comment was minimized by the moderator on the site

A my mamy kamerzystę i fotografa razem;p i jeszcze zespół ma;p ale już wybraliśmy wcześniej więc został kamerzysta i foto;p
a i organista do mszy jeszcze w tym jest xD On gra na mszy a żona foto robi a kolega nagrywa;p później na weselu on nagrywa...

A my mamy kamerzystę i fotografa razem;p i jeszcze zespół ma;p ale już wybraliśmy wcześniej więc został kamerzysta i foto;p
a i organista do mszy jeszcze w tym jest xD On gra na mszy a żona foto robi a kolega nagrywa;p później na weselu on nagrywa żona foto albo odwrotnie. I taniej nas to wyniosło bo to swój człowiek;p znam go od dawna był organistą u mnie na parafii;D muzyk z wykształcenia a nie jakiś grajek;p

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Film z wesela to obowiązek! Jest to pamiątka na całe życie. Fajnie też pożyczać film rodzinie i znajomym Ci, którzy nie przyszli mogą zazdrościć!

This comment was minimized by the moderator on the site

Chyba jednak zdecydujemy się tylko na fotografa - nigdy nie chciałam filmu weselnego w stylu tej strasznej dłużyzny sprzed lat, którą zdarzyło mi się oglądać. Widziałam teledysk ślubny koleżanki - super sprawa, tylko jak widzę przedziały cenowe,...

Chyba jednak zdecydujemy się tylko na fotografa - nigdy nie chciałam filmu weselnego w stylu tej strasznej dłużyzny sprzed lat, którą zdarzyło mi się oglądać. Widziałam teledysk ślubny koleżanki - super sprawa, tylko jak widzę przedziały cenowe, to przy całej reszcie wydatków suma 3000 zł może dobić... :/ A zdjęcia i tak koniecznie muszą być, więc wolę zapłacić dobremu fotografowi za piękny plener niż mieć obie formy pamiątek kiepskiej jakości...

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

My na pewno będziemy mieli kamerzystę. Już wpłaciliśmy zaliczkę. Wideofilmowanie ma wielu zwolenników ale i przeciwników, ale jakby nie było taki film to wspaniała pamiątka

This comment was minimized by the moderator on the site

Nie wyobrażam sobie nie mieć filmu lub zdjęć. Fantastyczna pamiątka, ruchy, twarze, słowa warte zapamiętania na całe życie. Dobrze uchwycone chwile będą zawsze wzruszać i rozśmieszać. Korzystaliśmy z usług specjalisty i nie żałujemy [reklama...

Nie wyobrażam sobie nie mieć filmu lub zdjęć. Fantastyczna pamiątka, ruchy, twarze, słowa warte zapamiętania na całe życie. Dobrze uchwycone chwile będą zawsze wzruszać i rozśmieszać. Korzystaliśmy z usług specjalisty i nie żałujemy [reklama usunięta przez administratora]

Czytaj więcej
Komentarz ostatnio edytowany około 5 lat(a) temu przez Magdalena Jukiewicz Magdalena Jukiewicz
This comment was minimized by the moderator on the site

Dziękujemy za te ładne słowa Odnośnie wrzucania własnych linków w komentarzach odsyłamy do regulaminu: http://www.abcweselne.pl/regulamin.html

There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location